AB'den biri nihayet İsrail'i kınadı

İngiltere, İsrail'in Doğu Küdüs'ün Gilo mahallesinde 942 konutluk yeni Yahudi yerleşim birimi inşa kararını kınadı.

AB'den biri nihayet İsrail'i kınadı

İsrail'in yeni aldığı yerleşim kararlarına Avrupa'dan tepki geldi. İngiltere, İsrail'in kararını kınadığını açıkladı.

İngiltereDışişleri Bakanı William Hague yaptığı açıklamada, "İsrail'in Doğu Kudüs'teki Gilo'da 900'den fazla konutun yapımına onay vermesi kararını kınıyorum" ifadesini kullanarak, İsrailli yetkilileri bu kararlarını yeniden gözden geçirmeye çağırdı. Hague, açıklamasında şunları kaydetti:

"İsrailli yetkilileri barış beklentisine zarar veren bu kararlarını yeniden gözden geçirmeye çağırıyoruz.İsrailiçin güvenli bir geleceği ve Filistin devleti için bir geleceği destekleyen herkes, acilen barış müzakerelerinin yeniden başlaması için çalışmalıdır. Bunu zorlaştıracak adımlar atılmamalıdır."

Kudüs Belediyesi Planlama Komisyonu dün, Batı Şeria'da Doğu Kudüs'ün Gilo mahallesinde 942 konutun yapımına ilişkin ilk onayı vermişti.

AB HAYAL KIRIKLIĞI DUYDUĞUNU BELİRTTİ

AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, İsrail'in Gilo yerleşiminde 942 konutluk yeni Yahudi yerleşim birimi inşa kararından "derin hayal kırıklığı" duyduğunu belirtti.

Bu tür kararların hali hazırda kırılgan siyasi duruma daha da zarar vereceği uyarısında bulunan Ashton, İsrail'in Filistin topraklarına yerleşme faaliyetlerinin uluslararası hukuka göre gayrimeşru olduğunu, taraflar arasında güvensizlik doğurduğunu ve barışa engel oluşturduğunu vurguladı.

Ashton, yazılı açıklamasında, "İsrail hükümetinin eylemleri Ortadoğu Dörtlüsü dahil uluslararası toplumun tekrarlanan acil çağrılarıyla ters düşmektedir ve İsrail'in güvenliğini korurken Filistinlilerin devlet kurma hakkını gerçekleştiren barışçıl çözüme ulaşmaya aykırıdır. Eğer samimi barış olacaksa, Kudüs'ün gelecekte iki devletin başkenti olacağı bir çözüm yolu bulunmalıdır" ifadesini kullandı.

Kudüs Belediyesi Planlama Komisyonu, dün, Kudüs'ün güneyindeki Gilo yerleşiminde, 942 konutun yapımına ilişkin ilk onayı vermişti.

 

 

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2011, 16:28
banner53
YORUM EKLE

banner39