banner15

ABD'li heyet Kuzey Irak'ta

IKBY Başbakanı Barzani, ABD Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komitesi Başkanı Royce ve beraberindeki heyeti kabul etti

ABD'li heyet Kuzey Irak'ta

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, ABD Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komitesi Başkanı Ed Royce ve beraberindeki heyeti, Erbil'deki başbakanlık konutunda kabul etti.

Barzani'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, tarafların görüşme sırasında Kürt bölgesinin içerisinde olduğu ekonomik kriz ve IŞİD'e karşı verilen mücadelenin ele alındığı ifade edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Barzani, "Peşmerge güçlerine gelişmiş silahların verilmesi durumunda silahlı örgütlerle mücadelede başarı elde edilecektir. Dost ülkelerin kesintisiz bir şekilde yardımına ihtiyaç duyuyoruz." dedi.

Kürt bölgesinin içinden geçtiği ekonomik krize de değinen Barzani, Irak’a verilecek uluslararası mali yardımdan bölgeye de pay verilmesi gerektiğini vurguladı.

Yabancı şirketlerin Kürt bölgesine yatırım yapmasını isteyen Barzani, krizin atlatılması için buna ihtiyaç olduğunu ifade etti.

ABD’li heyet ise Peşmerge'nin IŞİD'le rolüne vurgu yaparak, hükümetin tutumunu takdirle karşıladı.

Görüşmede Kürt bölgesindeki kadınların toplumsal yaşamdaki yerine değinen heyet, IŞİD’in elindeki Ezidi kadınların bir an önce kurtarılması gerektiğine işaret etti.

ABD’li heyet ayrıca, mali krizin atlatılması için Kürdistan Bölgesi’ne destek vereceklerini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2016, 09:27
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48