banner39

ABD'li komutan: Rakka operasyonunda PYD de olacak

ABD'li komutan Korgeneral Stephen Townsend, Rakka operasyonuna PYD'nin katılacağını belirterek "Türkiye ile görüşüyoruz" dedi.

Ortadoğu 26.10.2016, 19:52 26.10.2016, 21:05
ABD'li komutan: Rakka operasyonunda PYD de olacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyonun komutanlarından Korgeneral Stephen Townsend, PYD güçlerinin Rakka operasyonuna katılımı konusunda Türkiye’yle görüşmeleri sürdürdüklerini söyledi.

Doğal Kararlılık Operasyonu Birleşik Ortak Görev Gücü Komutanı General Townsend, video konferans yoluyla Pentagona bağlanarak basın mensuplarının yaklaşan Rakka operasyonuna ilişkin sorularını cevapladı. General Townsend, Rakka'nın DEAŞ'ın elinden kurtarılması için hazırladıkları bir takvim olduğunu kaydederek bölgede bu takvime uygun hareket etmeye en hazır gücün, PKK'nın Suriye uzantısı PYD'yi de kapsayan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) olduğunu ifade etti.

Townsend, DEAŞ militanlarının kente giriş çıkışlarının arttığı yönündeki istihbaratlar aldıklarını ifade ederek, "En kısa süre içinde Rakka'nın etrafındaki kontrolü sağlamak için kenti izole etmemiz önemli." dedi.Türkiye'nin de Rakka operasyonunda yer almak istediğini bildiklerini dile getiren Amerikalı General, "Hızlı hareket etmemiz lazım. Takvime uygun davranabilecek güçlerle harekete geçeceğiz. Sonra ister Türkiye ister başka bir unsur olsun, Rakka'nın DEAŞ'tan geri alınmasına yardımcı olmak isteyen tüm aktörlerin katılımına hazırız." ifadelerini kullandı.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?