banner39

ABD'li tarihçilerden İsrail ayrımcılığına destek

Amerikan Tarihçiler Derneği, İsrail'i eleştiren ve akademik boykot öngören iki tasarıyı reddetti

Ortadoğu 05.01.2015, 16:35 05.01.2015, 17:46
ABD'li tarihçilerden İsrail ayrımcılığına destek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD merkezli Amerikan Tarihçiler Derneği (AHA), İsrail'in Filistinlilere yönelik ihlallerinden dolayı akademik yaptırıma tabi tutulmasını öngören iki tasarıyı reddetti. 

AHA üyesi, Savaş Karşıtı Tarihçiler (HAW) İsrail'e uyguladığı ihlallerden dolayı akademik boykot uygulanmasını öngören iki tasarı hazırladı. AHA'nın yıllık toplantısında gündeme alınan tasarılar yapılan oylamada, 51'e karşı 144 oyla reddedildi.

İsrail'in Gazzeli ve Batı Şerialı öğrencilerin ve akademisyenlerin başka bölgelerde veya yurt dışında eğitim göremelerini, ders veya konferans vermelerini engellemesinden yola çıkarak bir tasarı hazırlayan HAW, eğitim ve insan hakları ihlali yapan İsrail'in bu uygulamaya son vermesi için akademik boykota tabi tutulmasını önerdi. Ancak yapılan oylamada öneriler reddedildi. 

HAW kurulduğu 2003 yılından bu yana çeşitli siyasi konularda tutumunu belirtiyor ve birtakım öneriler sunuyor. ABD'nin Irak'ı işgaline karşı tutum sergileyen HAW, geçtiğimiz yaz İsrail'in Gazze'ye saldırılarını da kınadığını açıklamıştı. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?