banner39

ABD'li yetkili: Rakka'yı geri alabilecek güç henüz yok

Amerikalı bir askeri yetkili, mevcut şartlarda Rakka'yı geri alabilecek bir askeri gücün olmadığını söyledi.

Ortadoğu 08.11.2016, 20:51 08.11.2016, 20:54
ABD'li yetkili: Rakka'yı geri alabilecek güç henüz yok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

"Yakın gelecekte Rakka'yı ele geçirebilecek bir askeri güç yok" bu ifadeler Amerikalı bir askeri yetkiliye ait. Reuters'in haberine göre, ismi açıklanmayan bir ABD'li yetkili, Rakka'nın kolayca alınamayacağını ve mevcut şartlardaki askeri gücün yetersiz olduğunu söyledi.

Şubat ayına kadar görev yapması tahmin edilen Barack Obama'nın da bu süreci göremeyeceği vurgulanıyor.

ABD destekli PKK'nın Suriye kolu PYD, Rakka operasyonunun "saatler içerisinde" başlayacağını duyurmuştu. Açıklamada, ABD'nin PYD ile işbirliği hâlinde operasyonda hava desteği sağlanacağı ifade edildi. Rakka'nın DEAŞ'ten geri alınması amaçlanan operasyona sadece PYD güçlerinin katılacağı vurgulanmıştı.

Amerikalı Albay John Dorrian, kentin izolasyonuna yönelik çabalara 10 binini Suriye Arap Koalisyonu üyelerinin oluşturduğu 30-40 bin kuvvetin katıldığını bildirmişti.

TÜRKİYE İLE ABD ANLAŞTI İDDİASI

Pentagon, ABD'nin Ankara'da Genelkurmay'da üst düzey bir subay görevlendirerek, Rakka operasyonun her aşamasında Türkiye'ye bilgi vermeyi kararlaştırdığı duyurmuştu. Açıklamada Dunford’ın, "Rakka’nın kontrol edilmesi ve yönetilmesi için DSG’nin çözüm olmadığını her zaman biliyorduk. Şu anda yaptığımız şey, operasyon için güçlerin doğru karışımını bulmak” ifadesi de yer almıştı.

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?