ABD'nin 'Horasan' bahaneli saldırıları devam edebilir

ABD'li yetkililer, Suriye'de Horasan adını verdikleri örgütün liderlerinin aslında tam olarak öldürülemediğini bu yüzden saldırıların devam edeceğini söylüyor. Bu Suriye'de IŞİD haricindeki Esad muhalifi grupların da tehdit altında olması demek

ABD'nin 'Horasan' bahaneli saldırıları devam edebilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Suriye'de Horasan adını verdikleri gruba yönelik düzenledikleri saldırılara devam edeceklerini açıkladı. Bazı ABD'li yetkililer öldürüldüğünü söyledikleri Horasan liderlerinin aslında tam olarak öldürülemediğini, örgütün oluşturduğu tehdidin devam ettiğini bu yüzden de örgüte yönelik saldırıların devam edeceğini söylüyorlar. Bu Suriye'de IŞİD haricindeki Esad muhalifi grupların da tehdit altında olması demek. ABD Suriye'de IŞİD'i bombalamaya başladığı ilk günlerde, IŞİD'in düşman olduğu Nusra Cephesi'nin İdlip ve Halep'teki binalarını da bombalamış, bunun gerekçesini ise kamuoyunun hiç bilmediği ama 'El Kaide'nin devamı ve ondan daha tehlikeli diye lanse ettiği Horasan adlı kurgu örgüt' olarak açıklamıştı.

Suriye'de 13 Eylül gününe kadar varlığından kimsenin haberdar olmadığı "yeni örgüt Horasan"ın El Kaide bağlantılı bir örgüt olduğu iddia ediliyor. 13 Eylül tarihinde Associated Press haberiyle adını dünyaya duyuran bu örgütün IŞİD'den daha tehlikeli olduğu söyleniyordu.

ABD Suriye'de IŞİD'e karşı yürütülmesi planlanan hava saldırıları çerçevesinde gerçekleştirdiği ilk hava saldırısında İdlib'de bir köyü vurdu. Köyden gelen görüntülerde sivil yerleşim yerlerinin bombalandığı ve saldırılar sonucunda sivillerin ve çocukların hayatını kaybettiği görülüyordu. Ancak ABD'nin yaptığı resmi açıklamada, İdlib'deki saldırıda sivillerin değil Horasan liderlerinin öldürüldüğü ifade edildi.

ABD açıklamasında, bahsi geçen saldırıyla birlikte Horasan örgütünün liderlerinin öldürüldüğü ve örgütün etkisiz hale getirildiği söylendi. Dünyanın ilk defa 13 Eylül'de duyduğu ve IŞİD'den daha tehlikeli olduğu söylenen Horasan örgütü 22 Eylül'de gerçekleştirilen hava saldırısıyla etkisiz hale getirilmişti!

Horasan örgütü ile ilgili yapılan araştırmalar çerçevesinde görüşülen Suriyeli muhalif gruplar, Horasan diye bir grubun var olduğundan ABD saldırıları sonucunda haberdar olduklarını, Suriye'de Horasan diye bir grubu hiç duymadıklarını belirtiyor.

ABD'nin Horasan'ı bahane ederek gerçekleştirdiği hava saldırılarının Suriye'de IŞİD haricindeki muhalif grupları hedef aldığı bildirildi. Bazı uzmanlar, ABD'nin Horasan'ı ileri sürerek IŞİD'i gölgede bırakmayı hedeflediğini ileri sürüyor.

Horasan'ı dünyaya ilk olarak 13 Eylül'de duyuran, daha sonra 10 gün içerisinde Horasan'ın ABD tarafından yok edildiği haberini veren Associated Press dün bir haber daha yayınladı ve yine bazı ABD'li yetkililerin, aslında Horasan'ın yok edilmediğini söylediğini aktardı.

AP'nin bu haberi, "ABD Horasan'ı bahane ederek Suriye'de bulunan IŞİD haricindeki muhalif gruplara yeniden saldırmaya başlayacak mı?" sorusunu tekrar gündeme getirdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2014, 12:46
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35