banner39

ABD'nin İran için B planı hazır

İsrail gazetesi, ABD ulusal güvenlik danışmanının İran'ın nükleer programına devam etmesi halinde uygulanacak olan planı Netanyahu'ya sunduğunu aktardı

Ortadoğu 30.07.2012, 12:51 30.07.2012, 13:57
ABD'nin İran için B planı hazır

ABD Başkan adayları Barack Obama ve Mitt Romney, İsrail politikası üzerinden seçim çalışmalarını yapmayı sürdürüyor. Bugün basına yansıyan bir haber Romney'in ziyaretini gölgede bıraktı.

İsrail gazetesi Haaretz, ABD'li ulusal güvenlik danışmanı Tom Donilon'un, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya, İran'ın nükleer programına karşı önlem olarak düşündükleri bir B planından söz ettiğine ilişkin bir haberi, bugün sayfalarına taşıdı.

Gazeteye konuşan ABD'li bir üst düzey yetkilinin bildirdiğine göre, ABD Başkanı Barack Obama'nın danışmanı Danilon, İran'ın nükleer programına devam etmesi halinde uygulanacak planı Netanyahu'ya, iki hafta önce Washington'da, üç saatlik bir akşam yemeği sırasında aktardı.

Pentagon'un, İran'ın nükleer tesislerine olası saldırı planı hazırladığını belirten Donilon, bu planın bir bölümünü Netanyahu ile paylaştı. Haber, İsrailli üst düzey bir yetkili tarafından yalanlandı.

Reuters'e konuşan ancak isminin açıklanmasını istemeyen İsrailli yetkili, "yazılanların hiçbiri doğru değil. Donilon, Netanyahu ile ikili görüşme yapmadı" dedi.

Washington henüz bu konuda bir yorumda bulunmadı.

Obama yönetimi, İsrail'in kendi başına İran'a saldırmasına karşı çıkıyor, böyle bir kararın birlikte alınması gerektiğini savunuyor.

Amerikan Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Mitt Romney'in danışmanı ise, İran'a saldırı kararı alması halinde, İsrail'e karşı çıkmayı düşünmediklerini açıkladı.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?