banner15

ABD'nin Palmira çelişkisi

Suriye'de Esad yönetiminin tarihi şehir Palmira'yı geri almak için Rus savaş uçakları eşliğindeki operasyonuna hava desteği veren ABD, şehrin IŞİD'ten alınıp Esad'a verilmesinin çözüm olmadığını söyledi

ABD'nin Palmira çelişkisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD, Suriye'nin Humus ilindeki tarihi Tedmur (Palmira) ilçesinin IŞİD'ten temizlenmesi konusunda çelişki yaşıyor. Bir yandan Esad rejiminin kenti geri almak için Rus savaş uçakları eşliğinde düzenlediği operasyona havadan destek veren ABD, diğer yandan Tedmur'u IŞİD'ten alıp Esad rejimine vermenin yanlış olduğunu ifade ediyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner dünkü basın toplantısında Tedmur operasyonuna değinerek, ilçenin Esed rejimine bağlı güçler tarafından alınması durumunda, bunun çok iyi bir “değiş tokuş” olmayacağını söyledi.

Suriye'de ABD’nin asıl önceliğinin IŞİD’i ortadan kaldırmak olduğunu vurgulayan Toner, "Fakat, IŞİD barbarlığını Esad zorbalığıyla değiştirmek çok iyi bir değiş tokuş ya da harika bir çözüm değil. Suriye halkı IŞİD ve Esad seçimi arasında kalmamalı." ifadesini kullandı.

Ancak ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) dün internet sitesinde koalisyon güçlerinin Tedmur çevresindeki IŞİD hedeflerine hava saldırısı düzenlediğini açıklamıştı. Açıklamada, "Tedmur yakınında IŞİD'in taktiksel birimine bir hava saldırısı düzenlendi ve bir IŞİD cephesi yok edildi" denilmişti.

Yerel kaynaklar, dün rejim güçlerinin Tedmur'u geri almak için düzenlediği operasyona Rusya'nın da hava desteği sağladığını bildirmişti. Rus savaş uçaklarının Deyr ez-Zur'dan gelen IŞİD'in ikmal hattını vurduğu, bu nedenle terör örgütünün Tedmur'a takviye güç gönderemediği ifade edilmişti.

Çatışmalar tarihi kent yakınlarında sürüyor. IŞİD'in kent etrafına mayın döşemesi nedeniyle, Rus hava şemsiyesindeki rejim güçlerinin kente yaklaşık 1 kilometre mesafede olduğu, ötesine henüz geçemediği belirtiliyor.

Rusya Özel Kuvvetleri'nde görevli bir subayın dün Tedmur operasyonu sırasında öldürüldüğü bildirilmişti.

Rejim güçleri, birkaç gün önce bölgede ilerleyerek stratejik Hayan Dağı, Kasr Meridyen oteli mevkii ve Humus-Tedmur-Şam kavşağında kontrolü sağlamıştı.

IŞİD, Tedmur'u Mayıs 2015'te ele geçirmişti.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2016, 10:18
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48