banner15

ABD’nin PKK devleti kurma planı

ABD’nin PYD/PKK’yı terör listesinden çıkarmasının Suriye’yi bölüp PKK devleti kurma hedefinin bir parçası olduğu konuşuluyor

ABD’nin PKK devleti kurma planı

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın her yıl yayınladığı Terörizm Ülkeler Raporu’nda, geçen yılın aksine PYD/YPG terör örgütünü çıkarması, dikkatleri bir kez daha Suriye’de Fırat’ın doğusundaki terör devleti yapılanmasına döndürdü. 

Raporda Türkiye’nin terör örgütü olarak nitelediği ve PKK’nın Suriye kolu olarak gördüğü PYD/YPG yer almadı. Raporun geçen yılki bölümünde YPG’den “Türkiye ayrıca Suriye merkezli Demokratik Birlik Partisi’ni (PYD) ve partinin silahlı kanadı YPG’yi, PKK’yla yakın ilişki içindeki terör örgütleri olarak tanımlıyor” diye söz edilmişti. Washington yönetimi attığı skandal adımla, Suriye’yi parçalama isteğini ve teröre verdiği desteği alenileştirdi. Halihazırda ABD, geçen yaz süresince attığı adımlarla, Fırat’ın doğusunu Suriye’den koparma projesine hız verdi. Bölgedeki hareketlilik Washington yönetiminin adım adım terör devletinin temellerini attığını gösteriyor.

Silahlar sevk edildi

Washington yönetimi son dönemde PKK/PYD terör örgütüne silah sevkiyatını hızlandırdı. Önceki gün terör örgütünün sözcüsü, ABD’nin 250 tırlık yeni mühimmat sevkiyatı yaptığını Twitter hesabı üzerinden duyurdu. Washington, Ağustos ayı içinde de bölgeye yüklü miktarda mühimmat sevkiyatında bulunmuştu. Terör örgütüne silah sevkiyatı 5 bin tırı aşmış durumda.
Hakimiyet alanı artıyor

Terör örgütü PKK/YPG ABD desteğiyle Fırat’ın doğusundaki işgalini de genişletiyor. DEAŞ terör örgütü bahanesiyle, Rakka ve Deyrizor’un doğusunda kalan son bölgeler de terör örgütünün kuşatması altına alındı. Bölgedeki petrol ve su kaynaları da kontrol altına alındı. Bu çerçevede Esed rejiminin petrol ticaretine de yaptırımlar getirildi. Suriye’nin yüzde 30’u terör örgütünü işgali altında.

Uçuşa yasak bölge hazırlığı

ABD, terör örgütüne silah sevkiyatına devam ederken bir yandan da yeni üsler kurmaya ve bu üsleri koruyacak füze ve radar sistemlerini de bölgeye yerleştirmeye devam ediyor. Sistemlerin Sincar’dan Münbiç’e kadar olan bölgede uçuşa yasak bölge ilan etme amacıyla yerleştirildiği değerlendirildi. Radar sistemlerinin bölgeye yerleştirildiği ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Sean J. Ryan tarafından da kabul edildi. Ryan, ABD’nin radarları daha önce bölgeye yerleştirdiğini belirtse de ülkesinin YPG/PKK’nın kontrol ettiği bölgelere füze savunma sistemi yerleştirip yerleştirmediğine ilişkin bilgi paylaşmadı.

Üsler kuruluyor

Washington, bölgede Ekim 2015’te başlayan üs kurma faaliyetleri çerçevesinde Haseke’de 2 hava üssü inşa eden ABD, Rakka ve Münbiç’te de toplam 8 operasyonel askeri nokta oluşturmuştu. ABD, Temmuz 2017’den bu yana toplam 5 yeni üs ve nokta daha kurdu. Bunlardan 2’si Münbiç’te, Fırat Kalkanı unsurlarına yakın bölgede inşa edildi. Rakka’nın kuzeyindeki Tel Ebyad ilçe merkezinin güneybatısında 2 askeri nokta kurdu.

Terör tek çatı altında

Fırat’ın doğusunda terör devleti kurma çabası sonucu, PKK/PYD işgal yönetimi altındaki bölgede Eylül ayında, sözde Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi ABD desteğiyle kuruldu.

YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48