banner39

ABD'nin suikast ordusu, Musul'da da devrede...

ABD’nin 11 Eylül’den bu yana hızla büyüyen 25 bin kişilik ‘gizli suikast’ ordusu JSOC'un, Musul operasyonunda da aktif rol aldığı, yakında Rakka'ya başlatılacak operasyonda da yer alacağı belirtiliyor. JSOC, 11 Eylül 2001'den bu yana suikast, infaz, gizli işkence ve adam kaçırma gibi operasyonlar yürütüyor

Ortadoğu 26.10.2016, 22:57 27.10.2016, 13:59
ABD'nin suikast ordusu, Musul'da da devrede...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin suikast ordusu olarak bilinen ve 11 Eylül'den bu yana suikast, infaz, gizli işkence ve adam kaçırma gibi operasyonlar yürüten Özel birlik JSOC'un, Musul operasyonunda aktif rol aldığı belirtiliyor.

ABD'nin kurduğu DEAŞ karşıtı koalisyonun 13 üyesiyle yaptığı toplantının ardından gazetecilere konuşan ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, JSOC'un savaştığına dair, nadir bir itirafta bulunarak "Biz operasyonlarda Ortak Özel Operasyon Komutanlığı'nı (The Joint Special Operations Command) da görevlendirdik" dedi

Irak'taki operasyonlarda aktif olarak görev alan JSOC güçleri, uzun bir süredir Irak ve Suriye'deki yerel güçlere askeri eğitim veriyor. Uzmanlara göre, son 3 ayda 35 DEAŞ liderinin özel operasyonlarla öldürülmesinde JSOC güçlerinin etkin rolleri bulunuyor.

11 EYLÜL SONRASI YÜZLERCE OPERASYON

11 Eylül sonrası talimatları doğrudan Beyaz Saray'dan alan ABD'nin gizli suikast ordusu Özel birlik JSOC, suikast, infaz, gizli işkence ve adam kaçırma gibi operasyonlarda CIA'i geride bırakmıştı.

Washington Post'un haberine göre, son 10 yılda asker sayısı 25 bine çıkan Ortak Özel Operasyon Komutanlığı (The Joint Special Operations Command) JSOC'nın, binlerce kişiyi öldürdüğü ortaya çıkmıştı.

ABD MEDYASINDA GÜNDEME GELMİŞTİ

Amerikan istihbarat servisi CIA, başta Afganistan olmak üzere sıcak bölgelerde insansız uçaklarla düzenlediği saldırılarla gündeme gelirken ABD’de yayımlanan bir kitap, ABD’nin 11 Eylül’den bu yana hızla büyüyen bir başka ‘gizli suikast’ ordusunu deşifre etmişti.

Washington Post muhabirleri Dana Priest ve William M. Arkin’in ‘Top Secret America: The Rise of the New American Security State’ adlı kitap Ortak Özel Operasyonlar Komutanlığı’nın (JSOC) 1980’de kurulduktan sonra 11 Eylül’ün ardından nasıl büyüdüğünü anlatıyor.

Kitaba göre son 10 yılda JSOC’un asker sayısı 1800’den 25 bine çıkmıştı. Mayısta Pakistan’da kaide lideri Usame Bin Ladin’i öldüren özel SEAL birliğinin bağlı olduğu JSOC suikast, zanlıların yakalanıp sorgulanması ve istihbarat toplanması gibi gizli operasyonlar yürütmede CIA’i 10’a katlamıştı.

ÖLÜM EMRİ BEYAZ SARAY’DAN

JSOC eski Başkan George W. Bush ve halefi Barack Obama’nın emriyle Irak ve Afganistan’ın yanı sıra ABD’nin resmen savaşta olmadığı Yemen, Suriye, Pakistan, Somali, Filipinler ve Nijerya gibi ülkelerde operasyonlar yürüttü. Beyaz Saray JSOC’a nadiren kara listedeki kişileri yakalamayıp doğrudan öldürme yani suikast yetkisi veriyor. JSOC ölüm listesini CIA’den bağımsız hazırlamıştı.

Timler gizli merkezlerde insanlara işkence etmek, aç bırakmak ya da aranan kişileri teslim olmaya zorlamak için eş ve çocuklarını kaçırmak gibi taktiklere başvuruyordu. JSOC sadece Afganistan’da 2008’de 550 hedefi vurup bin kişiyi öldürdü. 2009’da 464 operasyonla 500 kişi öldürüldü. Irak’ta 2005’te ayda 300 civarında baskın düzenlenmişti.

Doğrudan başkan ya da savunma bakanından emir alan JSOC’un istihbarat birimi, cihatçı sitelere saldıran sanal savaşçıları, insansız saldırı uçakları ve keşif uçakları var. Üniforma giymeyen timler ‘Kuzey Virginia Gizli Ordusu’, ‘Yeşil Görev Gücü’, ‘Görev Gücü 11’, ‘Görev Gücü 121’ gibi takma isimler alıyor.

CIA’İN YAPAMADIKLARINI YAPTILAR!

JSOC’tan bir yetkili “Karanlık bir meseleyiz. Evreni idare eden bir gücüz ama görünemeyiz. CIA’in bizim yaptığız şeyleri yapmaya gücü ve yetkisi yok” ifadelerini kullandı. JSOC’un ilk görevi 1980’de Tahran’da Amerikan elçiliğindeki rehineleri kurtarma amacıyla düzenlenen ‘Şahin Pençesi Operasyonu’ydu. Operasyon, ekibi taşıyan helikopterin çöle düşüp sekiz kişilik ekibin ölmesiyle fiyaskoyla sonuçlanmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?