banner15

ABD'nin Suriye'de desteklediği gruplar birbiriyle çatışıyor

Suriye iç savaşının 6. yılına girilirken, CIA'nin desteklediği gruplar ile Pentagon'un desteklediği grupların birbiriyle çatıştığı belirtiliyor

ABD'nin Suriye'de desteklediği gruplar birbiriyle çatışıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'nin Halep şehrinde ABD'nin farklı kurumlarının desteklediği gruplar arasında çatışmalar yaşanıyor. Son iki ay içerisinde artan çatışmaların CIA ile Pentagon'un farklı grup ve örgütleri desteklemesinden kaynaklandığı bildiriliyor.

Los Angeles Times'ın ABD'li kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Halep'in kuzeyindeki CIA'nin desteklediği silahlı birimler ile Pentagon'un desteklediği gruplar arasında çatışmalar son iki ay içerisinde arttı. İki grup arasında ilk çatışmanın Şubat ortasında yaşandığı ve CIA destekli olarak bilinen 'Fursan El Haq' grubunun, Pentagon'un desteklediği 'Suriye Demokratik Güçleri' (PYD) ile Halep'in 20 km kuzeyinde çatışmalar yaşadığı ifade edildi.

Suriye'deki grupların Halep'e geçiş noktası olan Azez'de de benzer çatışmalar yaşadığı bildiriliyor.

EĞİT-DONAT İPTAL EDİLMİŞTİ

ABD Başkanı Obama Türkiye'nin de içine yer aldığı Eğit-donat programı “Eğit-donat programı istediğimiz gibi çalışmadı” demişti.

ABD Başkanı, Türkiye’nin de taraflarından olduğu ‘eğit-donat’ programının ağırlığını Kürt muhaliflere kaydırma planlarına ilişkin sinyaller verdi ve Suriye'nin doğusunda Kürtlerle ‘eğit-donat programı inşa etmeye çalıştıklarını’ söyledi. Obama, Suriye'de ılımlı muhalif gruplar için uygulanmak istenen eğit-donat programının başarısız olduğunu belirterek, “Suriyeli muhaliflerin eğit-donat programının beklenildiği gibi işe yaramadığını itiraf eden ilk kişiyim” diye konuşmuştu.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2016, 14:47
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48