banner39

'ABD'nin Türkiye desteği İsrail'i vurdu'

İsrail’de ABD’nin politikalarına sert eleştiriler sürerken, Obama-Erdoğan ilişkisi ABD başkanının "İsrail karşıtlığına" neden gösterildi

Ortadoğu 06.03.2012, 16:07 06.03.2012, 16:32
'ABD'nin Türkiye desteği İsrail'i vurdu'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Jerusalem Post gazetesi, ABD’nin, Obama Yönetimi döneminde İsrail’i, askeri bakımdan tüm alanlarda tehlikeye atan politikalar benimsediğini ve eylemlerde bulunduğunu iddia etti.

Gazete, Obama’nın Türkiye’ye yönelik davranışlarının, İsrail’in askeri pozisyonu ve stratejik duruşu için “yıkıcı” bir etkisinin olduğunu da öne sürdü.

Gazetede Caroline B. Glick imzasıyla yayımlanan editoryalde, ABD’nin Türkiye’ye yönelik tavrına ilişkin olumsuz değerlendirmelerde de bulundu.

Yazıda, Obama'nın "İslamcı, Yahudi karşıtı Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, en yakın olduğu beş liderden biri olduğunu" söylediği vurgulanarak, bu yakınlığın "İsrail’in askeri pozisyonu ve stratejik duruşu için yıkıcı bir etkisi olduğu" iddia edildi.

"Erdoğan ile en az haftada bir konuşuyor. Türk lideri, Obama’nın en çok güvendiği Ortadoğu lideri" denilen yazıda, Erdoğan’ın Obama’nın güvenini, "İsrail ile stratejik ittifaka son vermek, Hamas'ı doğrudan finanse etmek ve İsrail’in yasal Gazze sahili ablukasına son vermek amacıyla" kullandığı öne sürüldü:

Yazıda, “Obama’nın, NATO üyesi Türkiye ile olan ilişkisinin dikkati çeken yönü de, Erdoğan ile ilişkisini Erdoğan’ın davranışlarını etkilemek için kullanmamasıdır. Bunun yerine Erdoğan’ın davranışlarını ödüllendirdi” denildi.

Obama'nın İsrail karşıtı olduğu iddia edilen yazıda, ABD başkanının sözlerinin ve eylemlerinin ona güvenilemeyeceğini gösterdiği savunuldu. JPost analizinde, Obama'nın yeniden seçilmesi durumunda İSrail'e karşı düşmanlığını gizlemeye gerek görmeyeceği, ona karşı çıkamayan İsrailli liderler yüzünden ülkenin ciddi bir bedel ödemek zorunda kalacağı ileri sürüldü.

Yorumlar (0)
24
sağanak
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?