banner39

ABD'nin unutulan Otoyol katliamı

ABD Ordusu, 1991 Irak işgalinde Highway 80 diye bilinen otoyolda Kuveyt'ten çekilen Irak askerleri ile savaştan kaçan sivillerin olduğu konvoyu bombalayarak binlerce insanı katletmişti

Ortadoğu 26.02.2015, 15:33 27.02.2018, 17:41
ABD'nin unutulan Otoyol katliamı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD, 1991 yılında Irak'ı işgal ederken çok sayıda katliama imza atmıştı. Bunlardan biri de binlerce sivilin katledildiği ve tarihe 'ölüm otoyolu katliamı' olarak geçen saldırı olmuştu.

26 Şubat'ı 27 Şubat'a bağlayan gece Kuveyt'ten çekilen Irak askerleri ile savaştan kaçmaya çalışan çok sayıda Iraklı ve Filistinli sivilin bulunduğu konvoy ABD ordusu tarafından çok ağır bir bombardımana tabi tutuldu. Binlerce araç içindeki insanlarla birlikte parçalandı, yanıp kül oldu.

Katliama Ölüm Otoyolu (Highway of Death) denilmesinin sebebi Highway 80 isimli yolda gerçekleşmesi. Karayolu Kuveyt City'den Abdali (Kuveyt) ve Safwan (Irak) şehirlerine uzanıyordu. Oradan da Basra şehrine doğru ilerliyor ve orada son buluyordu. Bombalama sonucu çok büyük hasar gören otoyol 1990'lı yılların sonunda onarıldı ve 2003 işgalinde de ABD ve İngiliz birlikleri tarafından kullanıldı.

İnsan hakları örgütleri ve gözlemcileri tarafından insanlığa karşı işlenen suçlar kategorisine sokulan bu katliamın ilk fotoğrafları, ancak aradan bir ay geçtikten sonra çekilebildi. Taşıt enkazlarının içinde hâlâ kömürleşmiş insan cesetleri görülebiliyordu. Taşıtların durumundan yolun tıkalı olduğu ve ABD ordusunun öylece duran araçları bombaladığı açıkça anlaşılıyordu.

ABD'nın Irak'taki işgale katılan ve bombardımanı yöneten komutanlarından General Norman Schwartzkopf katliamdan dört yıl sonra kendisi ile yapılan bir söyleşide, yolda savaş araçları olduğu için bombardıman emri verdiğini söylemişti. Schwartzkopf'un bir diğer iddiası ise otoyoldaki insanların Kuveyt'te çok sayıda tecavüz ve ölüm olayına karıştıklarıydı.

ABD'li komutan, iddiası doğru bile olsa silahsız olarak otoyolda seyreden insanların bombalanması ve tamamının öldürülmesinin ne kadar ahlaki olduğu, hangi hukuka sığdığı sorularına ise cevap vermiyor.

Yorumlar (0)
28
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?