Abdullah Muhaysini'den Osmanlı torunlarına mesaj

Suriye'deki ılımlı muhalif grupların çokça saygı duyduğu Kabe imamı Muhammed Muhaysini'nin oğlu, Um el kura Üniversitesi'ni birincilikle bitiren Abdullah el Muhaysini Osmanlı torunlarına Suriye halkına yardım etmeleri için bir çağrı yayınladı.

Ortadoğu 01.03.2020, 11:25 01.03.2020, 13:39
Abdullah Muhaysini'den Osmanlı torunlarına mesaj

Suriye'deki ılımlı muhalif grupların çokça saygı duyduğu Kabe imamı Muhammed Muhaysini'nin oğlu, Um el kura Üniversitesi'ni birincilikle bitiren Abdullah el Muhaysini Osmanlı torunlarına Suriye halkına yardım etmeleri için bir çağrı yayınladı.

Muhaysini kimdir?

Amerikan Savunma Bakanlığı'nın "terörün mali destekçileri" başlığı ile hazırladığı listede yer alan bilgilere göre Abdullah Muhaysini'nin doğum tarihi 30 Ekim 1987.

Muhaysini birçok fikir adamı, şair, siyasetçi ve din adamı yetiştiren Bureyde şehrinde dünyaya geldi. Bureyde, Suudi Arabistan'da hapse atılan din adamı Süleyman Ulvan ve Arap Yarımadası El Kaidesi'nin insansız hava aracı saldırısında öldürülen liderlerinden İbrahim Süleyman er Rübeyş'in de doğduğu şehir.

Belirli bir döneme kadar Bureyde'de yaşayan ve eğitim hayatına burada devam eden Muheysini, daha sonra ailesiyle birlikte Mekke'ye geçti. İlkokul ve lise öğrenimini tamamlayan Muhaysini, Ümmü'l Kura Üniversitesi'nde İslam Hukuku üzerine eğitim gördü. Akademik hayatında İmam Muhammed bin Suud İslam Üniversitesi'nde devam etti ve karşılaştırmalı hukuk eğitimi aldı. Tezini "İslam'da Savaş Mültecilerinin Ahkamı" üzerine yazan Abdullah Muhaysini bu tezde savaş mültecileri konusunu karşılaştırmalı olarak işledi.

Akademik hayatının yanı sıra İslami ilimlerle de meşgul oldu. Çağının ve çevresinin önemli isimlerinden ders aldı. Bunlar arasında Abdullah bin Cibrin, Abdullah Guneyman, Süleyman Ulvan gibi isimler bulunmaktadır. İslami ilimlerin tahsili için Suudi Arabistan'da birçok merkezi ziyaret etti ve Moritanya'ya gitti. Kuran'ın yanında, İslam ilmindeki önemli eserlerden Muvatta, Kütüb-ü Erba'a, Sahiheyn, Sünen-i Darimi, Kütüb-ü Seb'a, Buluğu'l Meram gibi eserleri ezberledi. Çeşitli camilerde, merkezlerde dersler verdi.

'Devrimin birleştirici yüzü'

Çoğu kişiye göre Muhaysini, "bölünmüş ve dağınık bir görünüm arzeden Suriye devrimcilerinin birleştirici yüzüydü." Konuşmalarında ve röportajlarında bir gruptan bahsetmedi ve Suriye devrimini bir bütün olarak gördü. 2015 yılının Mart ayında kurulan ve İdlib'in fethiyle adını duyuran Fetih Ordusu'nda bulundu. Burada kadılık görevi de yaptı, oluşumun dini  temsilcisi olarak görüldü. Röportajlar yaparak Suriye'deki ortamı anlatmaya ve insanları Suriye'de savaşmaya, Suriye'deki savaşa yardımda bulunmaya çağırdı. Eğitim faaliyetlerini sürdürerek çocuklar için kurslar teşkil etti.

2013 yılının yaz mevsimine yaklaşırken, Suriye muhalefetinin tek bir isim altında birleşmesi yönünde çalışmalar yürütmek üzere Suriye'ye gitti.

DEAŞ sorununda arabuluculuk rolü

Abdullah Muhaysini'nin ülkeye gittiği tarih Ekim 2013. İlk olarak DEAŞ ile muhalif gruplar arasında başlayan ihtilafta arabuluculuk yapma girişimlerinde bulundu. Ancak zamanla dökülen kanın artması, mahkemenin reddedilmesi ve ihtilafların bir savaşa dönmesinin ardından bu imkansızlaşınca, DEAŞ'in kadılık teklifini reddederek muhalif grupların yanında yer aldı. Bölgedeki neredeyse her grubun sempatisini kazanan Muhaysini 2017 yılına dek hiçbir grubun içerisinde resmi olarak yer almadı. O zamanki ismiyle Nusret Cephesi, Ahraru'ş Şam gibi İslamcı grupların yanı sıra "ılımlı" olarak nitelenen Özgür Suriye Ordusu gruplarınca da benimsendi ve takdir topladı.

Halkın geniş katılım gösterdiği programlar tertip etti. Bu gibi faaliyetlerin yanında Muhaysini, muhalif gruplarla birlikte çatışmalara da katılıyordu. Vadi ed Deyf'in alınması sırasında Ahraru'ş Şam ile birlikte savaştı. Birçok kez yaralandı, bunlardan ikisinde ağır yaralanarak uzun süre tedavi görmek zorunda kaldı.

Muhaysini'nin adının duyulduğu bir diğer konu da birleşme görüşmeleriydi. Defalarca toplantılar düzenlenen ancak uzlaşıya varılamayan görüşmelerin belki de en çok gayret sarfeden ismi Muhaysini, yelpazenin iki ucunun da buluşacağı bir birlik için çabalıyordu. Özgür Suriye Ordusu gruplarından Şam'ın Fethi Cephesi'ne kadar tüm grupların yer aldığı bir birliğin kurulması için toplantılarda, halk arasında ve grupların mensupları içerisinde konuşmalar yaptı.

Birliğin gerekliliğini anlatan röportajları ve Türkiye halkına yönelik dostane söylemleri de bu dönemde dikkat çekti. Cihat yanlısı kesimin yanı sıra ülke dışındaki diğer Müslüman kesimleri de etkileyen Abdullah Muhaysini'nin konuşmaları, politik ve İslami bir gündemi olmayan kişileri de etkileyerek Suriye konusunda hassasiyetleri artırdı. Muhaysini, genç bir ilim adamı olmasının yanı sıra yumuşak üslubuyla dikkat çekti. 

Muhaysini şu an, yakın dönemde kurulan ve en geniş muhalif örgütlenme olan Tahrir'uş Şam Heyeti'nde kadılık görevini sürdürmektedir.  

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (8)
musa aktaş 4 yıl önce
niye....osmanlı yı arkadan vurduğu için mi.ingiliz e güvenip,osmanlının karnını yardığı için mi.adı yemen dir,gülü çimen dir, giden GELMİYOR ,acep nedendir denildiği içinmi.....arap çölünde sırf peygamber yurdu olduğu için,Allah ın evi kabe nin korunması için.. canını din için harcayanlar.yitip giden can lar için mi.....arap lar ingiliz ile...amerikan ile keyf çatsınlar diye mi....yardım edilsin....geeeeççç bunları...arabın oyununa gelmeyiz artık...
ali kalip cihan 4 yıl önce
ezilen insan için canını veren türkler budur Allah türklerin yar ve yardımcısı olsun
sezar 4 yıl önce
hikayetül zerzevat. o kadar biliyorsa petrol zengini araplara anlatsın. düşün yakamızdan artık.
Nadir beyhan 4 yıl önce
Abdullah Muhaysini'yi Suriyeli kardeşlerimiz güvenilir birisi olmadığını söylüyorlar. Doğrusunu Allah bilir.
Ama bu kadar şişirilmesi doğru değil. On yıl suriye devrimi üzerinde geçti o kadar kıymetli Suriye Uleması bonca şehadete eren mücahid komutanı oldu, maalesef kimse şimdiye kadar itibar etmedi. Bu ilkesizliğinizi kınıyorum.
ALI USTA 4 yıl önce
SEVGILI DOSTUM SURIYEDE YARALI ASKERIMIZI BILE OLDURDUNUZ ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN TURKTEN UZAK DURUN BIZIM AGGZIMIZ YANDI SIZLE
hunkartensi 4 yıl önce
halkların istediği yerlerde varız karşı oldukları yerlerde bulunmayız maalesef Suriye de Esad hala bir şeyi anlamıyor bizim gözümüz toprakta değil halkın huzurunda halk huzurlu yaşıyorsa sorunumuz da yok varsa biz sıkıntı çekeriz ki buda yöneticiler için hoş olmaz o yerde sanmasınlar ki çaresiz kalırız çare üretemezsek kendimize kızarız
Vatan 4 yıl önce
Bizden daha bi şey beklemeyin bu kadar.
Sizden adam olmaz
Lokman Ekinci 4 yıl önce
EEEY Müslümanlar gazaba uğuramadan gelin Kardeş olalım
ölürsek'de ALLAH'A ak yüzle varalım
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?