Abdullah Salih'in Türkiye'deki mal varlıkları dondurulacak

Husiler tarafından 4 Aralık 2017'de düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden Eski Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in, Türkiye'de bulunan tüm hak ve alacakları ile mal varlıklarının 26 Şubat 2019'a kadar dondurulacağı bildirildi

Ortadoğu 23.03.2018, 09:58 23.03.2018, 10:19
Abdullah Salih'in Türkiye'deki mal varlıkları dondurulacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Eski Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in Türkiye'de bulunan tüm hak ve alacakları ile mal varlıkları 26 Şubat 2019'a kadar dondurulacak.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin bazı kararlarıyla listelenen kişi, kuruluş veya organizasyonların tasarrufunda bulunan mal varlığının dondurulmasına ilişkin karar, Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe kondu.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Husi askeri komutanı Halik El Husi, Husi grubu 2. komutanı Abdullah Yahya El Hakim, Eski Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih, Yemen Husi hareketi lideri Abdulmelik El Husi ve Salih'in Husi askeri genişlemesinin kolaylaştırılmasında kilit rol oynayan ve Yemen’in barış, güvenlik ve istikrarını tehdit eden eylemlere girişen oğlu Ahmed Ali Abdullah Salih'in Türkiye’de bulunan bankalar ve diğer mali kurumlar ile gerçek ve tüzel kişiler nezdindeki kiralık kasa mevcutları da dahil olmak üzere, tüm hak ve alacakları ile mal varlıkları 26 Şubat 2019'a kadar dondurulacak.

Söz konusu mal varlıkları ile ilgili her türlü işlem, Maliye Bakanlığının iznine bağlanacak.

4 ARALIK 2017'DE ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Yemen'i 34 yıl yöneten Salih, cumhurbaşkanlığı döneminde mücadele ettiği ancak ülkede 2011'de patlak veren halk ayaklanmalarının ardından değişen dengelerle 2013 yılında "müttefik" konumuna geldiği Husilerin, 4 Aralık 2017'de düzenlediği saldırıda hayatını kaybetmişti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?