Abluka altındaki Dareya hayalet şehre dönüştü

Şam'ın batısındaki Dareya'da iki aydır rejim güçleri tarafından günde ortalama beş varil bombası atılıyor

Abluka altındaki Dareya hayalet şehre dönüştü

Suriye'de, Esad rejimine bağlı birliklerin abluka altında tutarak varil bombalarıyla vurduğu Şam'ın batısındaki Dareya'da kalan 6 bin kişi zor şartlarda hayat mücadelesi veriyor.

Bölgedeki aktivistlerden Macid Mua, Suriye Hava Kuvvetleri'ne ait helikopterlerin iki aydan bu yana bölgeye 300'den fazla varil bombası attığını belirtti.

Saldırılar nedeniyle halkın güvenli bölgelere kaçtığını anlatan Mua, kentte kalan 600'ü çocuk 6 bin kişinin zor şartlarda yaşadığını söyledi.

Rejimin, günde ortalama 5 varil bombası atarak gerçekleştirdiği hava saldırıları sebebiyle Dareya'nın yaklaşık yüzde 80'inin enkaz haline dönüştüğünü dile getiren Mua, Esad güçlerinin sadece 2012 yılının Ağustos ayında bölgeye ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda 724 kişinin hayatını kaybettiğini, binlerce kişinin yaralandığını ve tutuklandığını ifade etti.

Mua, "Saldırılar nedeniyle hala binlerce kişi kayıp, aileler rejim güçlerinin korkusu nedeniyle hapishane ve hastanelerdeki kayıplarını aramaktan korkuyor" dedi.

Rejimin elindeki ağır silahlara rağmen bölgenin muhaliflerin denetiminde olduğunu kaydeden Mua, rejim güçlerinin kara ve havadan bölgeye saldırmasına rağmen ilerleme sağlayamadığına dikkat çekti.

''HALK ESAD'A DİZ ÇÖKMEYECEK''

Dareya'nın 15 aydır rejimin ablukası altında olduğunu dile getiren Mua, "Esad güçleri bölgeye varil, misket bombası ve kimyasal gazlarla saldırıda bulundu. Halk, saldırılara rağmen Esad'e diz çökmedi ve çökmeyecek. Özgürlüğünün bedelini canı ve malıyla ödeyen Dareya halkı, her şeyini feda ettiği bu uğurda yürümeye devam edecek. Dareya devrimin sessiz kalesidir" diye konuştu.

Rejimin kuşatması nedeniyle Dareya'ya tıbbi ve en temel gıda malzemelerinin girişine izin verilmediğini söyleyen Mua, sözlerini şöyle bitirdi:

"Halk, bahçelerine ektikleri yeşilliklerle karnını doyurmaya çalışıyor. Bölgedeki fırınlar un olmadığı için hizmet veremiyor. İnsani durum her geçen gün zorlaşıyor. Orduya ait helikopter ve savaş uçakları her gün bölgeyi bombalıyor, saldırılarda çok sayıda insan yaşamını yitiriyor. Dareya'daki sahra hastanelerinde yaralı ve hastalar için ilaç bulunamıyor."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2014, 13:58
banner53
YORUM EKLE

banner39