banner39

Abu Dabi - Hartum arasında Hafter'e destek arayışları

Şeyh Zayed bin Sultan Al Nahyan'ın oğlu Tahnoun bin Zayed başkanlığındaki heyet, Libya'da darbe girişiminde bulunan Hafter'e destek toplamak adına Sudan'a gitti.

Ortadoğu 01.05.2020, 09:43 01.05.2020, 10:04
Abu Dabi - Hartum arasında Hafter'e destek arayışları

Katar merkezli Al Jazeera haber kanalında yer alan bilgiye göre, birçok üst düzey Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yetkilisinin Libya'daki meşru hükümete karşı darbe girişiminde bulunan Hafter'e askeri destek sağlamak için Sudan başkentini ziyaret ettiği belirtildi. Bu konu hakkında yorum yapan Libya Yüksek Devlet Konseyi başkanı Khaled Al-Mashri, El Cezire ile yaptığı bir röportajda, hükümet güçlerinin "Hafter'ın getirdiği paralı askerlerden korkmuyoruz ve onları tabut olarak ülkelerine iade edeceğiz" diyerek sadece savunma yapma ve savunma yapma yeteneğine sahip olduğunu ekledi.

Biri Manchester City Futbol Kulübü armasını taşıyan iki uçak, çarşamba günü Hartum'a indi ve beş saat sonra Abu Dabi'ye geri döndü.

BAE Ulusal Güvenlik Danışmanı Tahnoun bin Zayed başkanlığındaki heyet, Libya'nın başkenti Trablus'u ele geçirme yollarını tartıştı.

NE OLMUŞTU?

Libya'nın BM nezdindeki meşru temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne bağlı güçler son dönemde ülkenin batısında askeri alanda birçok başarıya imza atarak yaklaşık 3 bin kilometrekarelik alanı Hafter milislerinden temizlemişti.

Hükümetin son dönemde sahadaki başarıları üzerine, Hafter, Libya'daki "siyasi geçiş sürecinin çerçevesini çizen BM'nin kabul ettiği Suheyrat Anlaşması'nın geçerliliğini yitirdiğini" ileri sürerek, "ülkeyi yönetecek uygun kuruma karar verilmesi gerektiğini" söylemişti. Bu konuşmanın ardından Hafter taraftarları sokağa inerek, Hafter'in görevi üstlenmesini talep eden gösteriler düzenlemişti.

Aradan geçen birkaç gün sonra, Halife Hafter, kameraların karşısına geçerek Suheyrat Anlaşması'nın sona erdiğini ve "halkın kendisine verdiği yetkiyi kabul ettiğini" iddia etmişti.

Libya'daki krizin aşılması için Fas'ın Suheyrat kentinde 2015'te gerçekleştirilen Libya konulu toplantıdan çıkan sonuçlar ve imzalanan anlaşma BM Güvenlik Konseyi tarafından kabul edilmişti.

Bu anlaşma gereği, Libya'da geçiş sürecini yürütmek üzere Ulusal Mutabakat Hükümeti görevlendirilmişti. Anlaşmaya göre, yasama için Tobruk’ta Temsilciler Meclisi ve danışma kurumu olarak da Libya Devlet Yüksek Konseyi olmak üzere iki parlamento kanadı kurulmuştu.

Buna karşı milis güçlerin lideri Halife Hafter'in de liderlik ettiği siyasi ve askeri oluşumlar, Suheyrat Anlaşması'nın uygulanmasını engelleme girişimlerinde bulunmuştu. Hafter ayrıca, elindeki askeri gücü sivil yönetime devretmeyi de reddetmişti.

Silahlı gücüyle hakimiyetindeki alanı sürekli artırmaya çalışan Hafter, son olarak Nisan 2019'da başkenti ele geçirmek için saldırı emri vermesiyle ülkesini şiddet sarmalına sürüklemişti.

Kaynak: süperhaber

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?