banner39

Açık hava hapishanesi Madaya

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü, Suriye’de Hizbullah'ın ve Şam yönetiminin kuşattığı Madaya’yı ‘açık hava hapishanesi’ne benzetti. MSF, kasabada destek verdikleri klinikte aralıktan bu yana 23 kişinin açlıktan öldüğünü bildirdi.

Ortadoğu 09.01.2016, 09:06 09.01.2016, 09:06
Açık hava hapishanesi Madaya

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye’nin Lübnan sınırı yakınlarında Şam yönetimi ve Hizbullah üyeleri kuşatması altında bulunan Madaya kasabasında açlıktan ölümlerle ilgili Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) örgütü açıklama yaparak, kasabanın bir ‘açık-hava hapishanesi’ne dönüştüğünü belirtti.

MSF operasyonlar direktörü Brice de le Vingne, çaresiz insanların kaçmaya çalışırken mermi veya kasabanın etrafına döşenmiş mayınlar yüzünden öldüğünü ya da sakat kaldığını söyledi. Tıbbi uzmanların çocukları tek enerji ve şeker kaynağı olarak kaldığı için tıbbi şuruplarla beslemeye çalıştıklarını söyleyen Vingne, “Bu, bir askeri strateji olarak kuşatmayı kullanmanın açık örneklerinden biri” dedi. Madaya’da çalışan bir kurtarma görevlisi Hassan Abu Shadi de Washington Post gazetesine yaptığı açıklamada dağlık kasabaya yağan kar yüzünden son bitki örtüsünün de üzerinin örtüldüğünü belirterek “Yaprak ve çimen yiyorduk. Ama şimdi kar yüzünden ot yok. Su ve tuz dışında bir şey kalmadı” dedi. Pirincin kilosu 300 dolara kadar çıkabiliyor. BM yetkilileri, insanların açlıktan öldüğü ve kasabadan çıkmaya çalışırken vurularak öldürüldüklerine dair “doğruluğu kuvvetli” raporlara sahip olduklarını bildirdi.

 EKİMDEN BERİ GIDA YOK

Tahminen 30 bin kişinin yaşadığı sanılan kuşatma altındaki kasabaya son gıda yardımı 18 Ekim 2015’te yapılmıştı. Önceki gün Şam yönetimi kasabaya gıda yardımına izin vereceğini açıklamıştı. BM de bu kararı memnuniyetle karşılamıştı. Uluslararası Kızıl Haç kuruluşu da pazartesiden itibaren yardımların ulaşmaya başlayacağını duyurdu.

KARŞILIKLI SUÇLAMALAR

Ceyş el Fetih örgütünün denetimindeki Madaya kasabası 2012’de muhaliflerin eline geçti. Esad rejimi İdlib vilayetindeki Şii Fuaa ve Kefraya köylerindeki kuşatmaya karşılık bu kasabayı geçen temmuzdan beri abluka uyguluyor. Geçtiğimiz günlerde rejimin kuşattığı Zabadani kenti ile muhaliflerin kuşattığı Fuaa ve Kefraya’da yaşayanlar Türkiye üzerinden karşılıklı tahliye edilmişti. Madaya, Hizbullah ve rejim yanlısı gruplar tarafından abluka altında tutuluyor. Lübnan merkezli Şii Hizbullah, ılımlı grupların Madaya halkını ‘canlı kalkan’ olarak tuttuğunu öne sürdü.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?