banner27

'Aden limanına asker çıktı' iddiası

Yemen'in liman kenti Aden'a çok sayıda askerin çıkarma yaptığı ileri sürülüyor

'Aden limanına asker çıktı' iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Husiler'in Aden'in merkezini kuşatmasının ardından Aden limanına çok sayıda askerin çıkarma düzenlendiği belirtiliyor.

Reuters'ın, görgü şahitlerine dayandırdığı haberine göre, Yemen'in güneyinde bulunan Aden kentinin limanına onlarca askerle denizden çıkarma yapıldı.

Kaynaklar, Aden'a çıkarma yapılıp yapılmadığını şu an için kesin bir şekilde doğrulatmanın mümkün olmadığını, ancak Suudi Arabistan öncülüğündeki Körfez koalisyonunun Husiler'in ilerleyişini durdurmak için Aden limanı çevresindeki kontrolü ele geçirmeyi isteyebileceğini kaydediyorlar.

Bazı kaynaklar ise limana çıkan askerlerin, Yemen'deki Çin vatandaşlarını tahliye için limanda bulunan Çin savaş gemisinin askerleri olduğunu ileri sürüyor. Bu iddia da henüz doğrulanmadı.

ADEN'DE HUSİLER'İN SALDIRISI: 20 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Yemen'in güneyindeki Aden kentinde Husi militanların düzenlediği saldırı sonucu 20 sivilin hayatını kaybettiği bildirildi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Husi militanların Aden kent merkezindeki Krater bölgesine düzenlediği saldırıda 20 sivil hayatını kaybetti, birçok kişi yaralandı.

Edinilen bilgiye göre kentteki hastane ve sağlık merkezleri çıkan çatışmalarda hayatını kaybeden ve yaralananlara yetmez duruma geldi.

Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı Halk Direniş Komiteleri ile Husiler arasında çıkan çatışmalar Krater bölgesinde yoğunlaştı.

Yemen'de, Husilerin başkent Sana'nın yanı sıra bazı kentleri ele geçirmesi sonrasında Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Aden'i geçici merkez ilan etmiş ve bazı ülkeler, diplomatik temsilciliklerinin faaliyetlerini burada sürdüreceğini açıklamıştı.

Bu gelişmelerden sonra Husilerin, Aden'e doğru harekete geçip, kentteki bazı stratejik noktaların denetimini ele geçirmesi üzerine Hadi yönetiminin üst düzey yetkililerinin Arap Birliği ve uluslararası topluma, acil askeri müdahale çağrısı yapmasıyla Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, 26 Mart'ta Husilere yönelik hava harekatına başlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2015, 15:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner25