banner39

banner35

Aden'de Hadi muamması

Cumhurbaşkanı Hadi'nin ülkeden ayrılmadığı ancak Aden'de güvenli bir bölgeye gittiği iddia edildi

Ortadoğu 25.03.2015, 12:19 25.03.2015, 12:58
Aden'de Hadi muamması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin ülkeden kaçtığı yönündeki haberler yalanlandı. Yemen'de Husiler'in başkent Sana'yı işgal etmelerinin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın Aden'e taşıyan Hadi'nin Husiler'in yaklaşmasıyla birlikte Aden'den ayrıldığı ve başka bir ülkeye gittiği iddia edilmişti. Daha sonra bu iddia Yemen'deki kaynaklarca yalanlandı. 

Hadi'nin iki yardımcısı da Hadi'nin Aden'i terk etmediğini söyledi. "Hadi Aden'de kalacak ve Husilere karşı duracak" dediler.

Cumhurbaşkanlığı kaynakları, "Cumhurbaşkanı Hadi'nin Ensarullah Hareketi (Husiler) gruplarının Aden'e yaklaşması üzerine ülkeden ayrıldığı yönünde medyada yer alan haberlerin gerçek dışı olduğunu belirtti.

Kaynaklar, "Hadi'nin Husiler'in Aden sınırına yaklaşması üzerine kentteki başkanlık sarayından ayrıldığı ve güvenli bir bölgeye nakledildiğini" ifade etti.

HUSİLER HADİ'Yİ ELE GEÇİRENE İÇİN PARA VADETTİ

Öte yandan Husilerin, Cumhurbaşkanı Hadi'nin yakalanması için 20 milyon riyal (93 bin dolar) ödül vadettiği öğrenildi.

Uzun süredir siyasi krizin yaşandığı Yemen'de, hükümet ve Cumhurbaşkanı Hadi'nin Ocak ayında istifa ettiğini açıklamasının ardından, başkent Sana'yı elinde bulunduran Husiler, 6 Şubat'ta meclisi feshettiğini duyurmuştu. Husilerin siyasete silahlı müdahalesi, ''darbe" olarak nitelendirilmişti.

Bu süreçte Husilerin başkent Sana'daki evinde gözetim altında tuttuğu Hadi, 21 Şubat'ta güneydeki Aden'e gitmiş ve burada cumhurbaşkanlığı görevine devam edeceğini ve Aden'in geçici yönetim merkezi olduğunu açıklamıştı.

HUSİLER SAVUNMA BAKANINI KAÇIRDI

Husi militanlarının, Yemen Savunma Bakanı Mahmud es-Subeyhi ve Lahic kenti tugay komutanı Tuğgeneral Faysal Receb'i kaçırdığı iddia edildi.

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?