banner39

Aden'de sokağa çıkma yasağı uzatıldı

Yemen Aden şehrinde sokağa çıkma yasağı 30 gün daha devam edecek

Ortadoğu 12.01.2016, 14:03 12.01.2016, 14:03
Aden'de sokağa çıkma yasağı uzatıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yemen'de geçici yönetim merkezi olan Aden kentindeki sokağa çıkma yasağının 30 gün daha devam edeceği bildirildi.

Konuya ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan Aden Valisi Iydrus ez-Zubeydi, kentte 4 Ocak'ta başlatılan sokağa çıkma yasağının 30 gün daha devam edeceğini söyledi.

Zubeydi, devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlısı güçler ile Husi Ensarullah Hareketi'nin (Şiiler) uyuyan hücreler yoluyla başta Aden olmak üzere kurtarılan kentlerde normal hayata dönülmesini engellemek için güvenliği zedelemeye çalıştığını kaydetti.

Yılbaşından itibaren güvenliği sağlamak için çok sert önemler aldıklarını aktaran Zubeydi, kentte Husilerin kontrolündeki en önemli devlet kurumları olan Aden Limanı ile Uluslararası Havalimanı'nın geri alındığını hatırlattı.

Toplantıda konuşan Aden Emniyet Müdürü Albay Şelal Ali Şayia ise kentteki güvenliği sağlama planının uygulamaya konulduğunu, Aden'de sağlanacak güvenlik ve barışın tüm Arap ülkeleri için de önemli olduğunu vurguladı.

Öte yandan Uluslararası Aden Havalimanı Güvenlik Soruşturmaları Sorumlusu Emin Şayif, Aden'in El-Mansura semtindeki evinden çıktığı esnada kimliği henüz belirlenemeyen kişilerce ateş açılarak öldürüldü. Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin de söz konusu semtte ikamet ettiği öğrenildi.

Husiler ve Salih yanlısı güçlerden temmuz ayında kurtarılan Aden'de üst düzey yetkililere yönelik sık sık saldırılar yaşanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?