banner39

Aden'deki hükümet yanlısı birliklere silah yardımı

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından hazırlanan mühimmat yüklü bir gemi Aden Limanı'na ulaştı

Ortadoğu 02.08.2015, 21:50 02.08.2015, 21:50
Aden'deki hükümet yanlısı birliklere silah yardımı

Yemen'in güneyindeki Aden kentinde Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı Halk Direniş güçlerine silah yardımı yapıldığı belirtildi.

Aden liman işletmesi yetkililerinden edinilen bilgilere göre, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından hazırlanan mühimmat yüklü bir geminin Aden Limanı'na ulaştığı ifade edildi.

Gemide ağır ve hafif olmak üzere bir çok askeri mühimmatın olduğu öğrenildi. Halk Direnişi'ne yakın askeri kaynaklar sevkıyatı doğrularken, kentin Şii Husi Ensarullah Hareketi'ne karşı müdafaasında önemli bir yardım aldıklarını aktardı. 

Öte yandan, kentin kontrolünü kaybeden Husilere yakın bir kaynak, Aden ve Taiz gibi kentlerin Husiler tarafından yeniden kontrol altına alınması için önümüzdeki günlerde bir dizi çatışmalara sahne olabileceğini iddia etti.

Suudi Arabistan önderliğindeki koalisyon güçlerinin Husilere yönelik başlattığı hava operasyonları ile tırmanışa geçen krizde, güneydeki Aden kenti kilit bir rol oynamıştı.

Hadi'nin Aden'den Riyad'a geçmesi ile Husilerin kuşatması altında kalan kentte, Hadi'ye bağlı Halk Direnişi milisleri Husilere karşı savunmaya geçmişti. Uzun süren şehir savaşının ardından 17 Temmuz'da Aden kentinin kontrolünün Halk Direnişi'ne geçtiği bildirilmişti.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?