banner39

Adeviyye ve Nahda meydanlarında gergin bekleyiş

Mısır'da, İçişleri Bakanlığı'nın darbe karşıtı gösteri düzenleyenlere, ''meydanları derhal boşaltmaları'' çağrısının ardından gergin bekleyiş başladı

Ortadoğu 01.08.2013, 21:07 02.08.2013, 07:34
Adeviyye ve Nahda meydanlarında gergin bekleyiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'da, İçişleri Bakanlığı'nın darbe karşıtı gösteri düzenleyenlere, ''meydanları derhal boşaltmaları'' çağrısının ardından gergin bekleyiş başladı. 

Orduya ait iki helikopterin Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarının üzerinden alçak ve düşük hızda uçuş yapması ise gerginliği tırmandırdı. Göstericiler, helikopterler uçarken darbe karşıtı sloganlar attı. 

Meydan girişindeki barikatlar güçlendirildi, göstericilerin oluşturduğu sivil savunma ekiplerinde de artış gözlendi. Ekipler meydan girişlerinde üst araması da yaptı. 

Rabiatul Adeviyye'deki sahra hastaneleri sorumlusu Hişam İbrahim, tıbbi açıdan muhtemel müdahalelerdeki yaralanmalar için hazır olduklarını söyledi. 

Gösterilere müdahale edilmesinin katliama neden olabileceği uyarısında bulunan İbrahim,''Burada meşruiyet için canını vermeye hazır insanlar var, geri adım atmayacağız'' dedi. 

Nahda Meydanı'nın üzerinden de askeri helikopterlerin alçak uçuş yapması üzerine göstericiler çadırlardan çıkarak, ''Kaç kişiyiz. Bizi çek sonra öldür'' diye slogan attı.

PET ŞİŞELERDEN GAZ MASKESİ YAPIYORLAR

Polis ve "Baltacı" adı verilen suç gruplarının saldırısını beklediklerini ifade eden darbe karşıtı göstericiler, pet şişeler ve bardaklarla gaz maskesi üretiyor.

Meydanda bulunan sağlık personeli tarafından geliştirilen ''pet şişe maskesi'', şişenin bir tarafının kesilmesi ve altına plastik bir bardağın yerleştirilmesiyle yapılıyor. 

Altına açılan deliklerden hava girişi sağlanan bardağın içine pamuk, bez ve kömürden oluşan el yapımı süzgeç yerleştiriliyor. 

 AA muhabirine açıklama yapan sağlık görevlileri, geliştirdikleri maskenin standart gaz maskelerine göre dayanıklı olmadığını ancak imkanların kısıtlı olmasından dolayı en azından koruyucu olması için göstericilere dağıttıklarını söyledi.

HAP: GÖSTERİLERİ TÜM MISIR'A YAYARIZ

Hürriyet ve Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İsam el-Aryan, güvenlik güçlerinin meydanlara müdahale etmesi durumunda gösterileri tüm Mısır'a yayacaklarını söyledi.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Aryan, ''İçişleri Bakanlığı'nın uyarısı krizden çıkılması için olumlu bir şey içermiyor. Mursi görevine dönmeden barışçıl eylemlerimizi sonlandırmayacağız. Mısır halkının tepkisinden korksunlar. Eğer şiddete başvurur ve göstericilere müdahale ederlerse, gösterileri Mısır'ın tüm meydanlarına yayarız'' diye konuştu.

 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?