banner39

Af Örgütü Hamas'ı suçladı

Uluslararası Af Örgütü, İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılar esnasında Hamas'ın da toplu infazlar yaparak savaş suçu işlediğini iddia etti

Ortadoğu 27.05.2015, 10:01 27.05.2015, 14:04
Af Örgütü Hamas'ı suçladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty), İsrail'in geçtiğimiz yaz Gazze'ye düzenlediği saldırılar sırasında Hamas'ın da savaş suçu işlediğini iddia etti.

Amnesty tarafından bugün yapılan açıklamada geçen yıl Gazze Şeridinde İsrail ile Filistinliler arasında yapılan çatışmalarda Hamas'ın da sivillere karşı savaş suçları işlediği öne sürüldü. Uluslararası Af Örgütü, İsrail'in çok sayıda sivilin ölümüne neden olduğu dönemde, Hamas'ın da bu tarz infazlarda bulunmasının "dehşet verici" olduğunu savundu.

Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu ve Kuzey Afrika Programı Direktörü Philip Luther, "İsrail kuvvetleri Gazze'de insanların üzerinde kitlesel ölüm ve yıkım yaparken, Hamas bu durumu kendi iç hesaplaşması için kullandı" dedi. İnsan hakları örgütü, elinde, sivillerin yargısız infaz edildiği 20'den fazla örnek olduğunu öne sürdü.  Öldürülenlerin çoğunluğunun, Hamas'ın Batı Şeria'yı yöneten rakibi El Fetih'in mensupları olduğu belirtiliyor. 

Af Örgütü'nün Hamas raporunda sivillere işkence, toplu infaz gibi suçlamalar yer alıyor. İsrail ile Hamas arasında 50 gün süren saldırılar, Ağustos ayında yapılan ateşkes ile son bulmuştu. İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırılarında çoğunluğu sivil 2 bin 100'den fazla Filistinli hayatını kaybetmişti. İsrail tarafında ise 67 asker ile 6 sivil ölmüştü. Saldırılar nedeniyle Gazze'de 15 binden fazla ev de yaşanamaz hale gelmişti. 

İsrail'in bu katliamı sırasında, Hamas, İsrail'e bilgi aktardıkları gerekçesiyle bazı ajanları kurşuna dizerek öldürmüştü. Af Örgütü'nün raporunun, bu infazları kastettiği söyleniyor. Uluslararası Af Örgütü'nün raporuna Hamas'tan henüz bir cevap gelmedi.

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?