Af Örgütü'nden Katar ve FIFA'ya uyarı

Uluslararası Af Örgütü, 2022'de düzenlenecek Dünya Kupası için Katar'da devam eden inşaat projelerinde çalışan göçmen işçilerin insanlık dışı muamelelere maruz kaldığını açıkladı.

Af Örgütü'nden Katar ve FIFA'ya uyarı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uluslararası Af Örgütü, 2022'de düzenlenecek Dünya Kupası için Katar'da devam eden inşaat projelerinde çalışan göçmen işçilerin insan hakları ihlallerine maruz kaldığına dikkat çekerek, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'ne (FIFA) göçmen işçilere yönelik suistimallere bir an önce son verilmesi çağrısında bulundu.

Örgüt, pazar günü yayımladığı "Göçün Karanlık Yanı: Dünya Kupası Öncesinde Katar'daki İnşaat Sektörüne Bakış" adlı raporunda, göçmen işçilerin son derece tehlikeli çalışma koşullarında, herhangi bir ücret ödenmeden çalıştırıldığına işaret etti.

Örgüt araştırmacıları ile görüşen bazı göçmen işçilerin, pasaportlarına el konulduğunu ve pasaportlarını geri alabilmek için hükümet yetkilileri önünde ücretlerini aldıklarına dair belge imzalamaya zorlandıklarını anlattığı belirtilen raporda, göçmen işçilerin açık havada güneş altında 12 saat çalıştırıldığı vurgulandı.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty, "Dünyanın en zengin ülkelerinden birinde bu kadar çok sayıda göçmen işçinin insafsızca suistimal edilmesi, ücretlerinin ödenmemesi ve hayatta kalmak için mücadele etmek zorunda bırakılması hiçbir şekilde mazur görülemez" dedi.

Elde ettikleri bulguların Katar'daki inşaat sektöründe dehşet verici koşullara işaret ettiğini anımsatan Shetty, FIFA'nın kamuoyuna Dünya Kupası için yürütülen inşaat projelerinde insan hakları ihlallerine göz yummayacağı mesajını vermekle yükümlü olduğunun altını çizdi.

FIFA Başkanı Sepp Blatter, bazı gazetelerde inşaat projelerinde çalıştırılan göçmen işçilerin insanlık dışı muameleye maruz kaldığını ve hatta aşırı sıcakta saatlerce aç, susuz çalıştırılan bazı işçilerin yaşamını yitirdiğini yazmasının ardından Katar'a ziyarette bulunmuş ve birliğin göçmen işçilerin çalışma koşullarından duyduğu rahatsızlığı iletmişti.  

FIFA, Uluslararası Af Örgütü'ne gönderdiği mektupta, Dünya Kupası'nı ilk kez bir Ortadoğu ülkesinde düzenleme kararını, işçi hakları ile göçmen işçilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi gibi alanlarda toplumsal değişimi hızlandırmak amacıyla aldıklarını belirtti.

Merkezi New York'ta bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü de göçmen işçilerin çalışma koşullarının ve iş güvenliğinin sağlanması için Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan gibi Körfez ülkelerine ek önlem almaları çağrısında bulunmuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2013, 18:22
banner53
YORUM EKLE

banner39