banner39

Afgan kızlarının Özbekistan ve Kazakistan'daki eğitimlerine Avrupa'dan hibe

AB, Afganistanlı kızların Özbekistan ve Kazakistan üniversitelerinde eğitimi için 2 milyon avro tahsis etti

Ortadoğu 24.07.2019, 11:54
Afgan kızlarının Özbekistan ve Kazakistan'daki eğitimlerine Avrupa'dan hibe

Avrupa Birliği (AB), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programına, Afgan kadınlarının Özbekistan ve Kazakistan üniversitelerinde eğitimini finanse etmek için 2 milyon avro hibe ayırdı. 

AB Konseyi basın servisi tarafından bildirilen haberde, 2025 yılına kadar 50 Afganlı kız öğrenci, Kazakistan ve Özbekistan'da tarım, pratik istatistikler ve madencilik alanlarında lisans ve yüksek lisans programlarında eğitim görecek.

Aynı zamanda, Afganistanlı kız ve kadınların girişimcilik ve iletişim alanlarındaki becerilerini geliştirmek için BM Kadınları çerçevesinde yaz okulları açılacak.

Bu programların temel amacı olarak, Afgan kadınların ekonomik haklarını genişletmek ve istihdam olanaklarını genişletmek olduğu bildirildi.

Kaynak: ca-news, www.dunyabulteni.net

Yorumlar (2)
Bir [email protected] 3 yıl önce
avrupadan hangi projeye hibe geliyorsa bilin o toplum için zararlıdır, masum eytime destek gbii gözüken bu olay zaman içinle kızların Musluman tesetürünü terketmesi ve zaman içinde asimile edilerek sadece isimlerinin musluman kalması, zaman içindede asimile olması amacını güdüyor.
Misafir 3 yıl önce
AB; Eğer amaç; Afganistanlı ( Burada) kadınların laik sistemde tarım, istatistik ve madencilik alanlarında
eğitimi için bu kaynakları ayırdı ise bu iki yönlü kazanç sağlar. 1.ncisi Afganistan'da ekonomik, siyasal,
kültürel ve diğer alanlarda bu ülkenin gelişmesini sağlar.2.ncisi Afganistan ve Pakistan tarafından Avrupa'ya gidecek göçmenlerin gelmesine engel olur. Çünkü bu ülkeler gelişmeye başlarlarsa kendi ayakları üstünde durmaya başlar. (Batı'nın; Emperyal arzuları yorum dışıdır.)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?