banner39

Afganistan'daki IŞİD lideri İHA saldırısında öldü

Afganistan'daki IŞİD lideri Hafız Sayid yapılan drone saldırısında öldü

Ortadoğu 11.07.2015, 12:22 11.07.2015, 18:03
Afganistan'daki IŞİD lideri İHA saldırısında öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan'daki IŞİD lideri Hafız Sayid yapılan drone saldırısında hayatını kaybetti.

IŞİD'in "Horasan" olarak adlandırılan, Afganistan, Pakistan bölgesi sorumlusu ve örgütün bölgedeki bir numaralı adamı olarak bilinen Hafez Sayeed, Afganistan'ın Nangarhar kentinde öldürüldü.
Afganistan İstihbarat Teşkilatı (NDS) tarafından yapılan yazılı açıklamada, IŞİD'in Horasan kenti olarak adlandırdığı Afganistan ve Pakistan bölgesinde, örgütün lideri Hafez Sayeed'in bir hava saldırısı sırasında öldürüldüğü duyuruldu. NDS, Sayid'in Nangarhar'ın Açin ilçesinde öldürüldüğünü kaydetti.

Sayid'in öldürüldüğü hava saldırısının NATO güçleri tarafından dün gerçekleştirildiği ve operasyon sırasında 30 IŞİD militanın daha öldürüldüğü belirtildi.TALİBAN MİLİTANLARI IŞİD'E KATILIYOR

Geçen bir yıldan beri Afganistan'ın doğu ve güney bölgelerinde Taliban'ın bazı militanları IŞİD'e katılarak, ülkede IŞİD'in militan sayısının artması konusunda örgüte yardımcı oldu. IŞİD'e katılan militanların Taliban'dan memnun olmadığı ifade edilirken, IŞİD örgütünün üst düzey yetkililerinin tamamının yabancılardan oluştuğu ifade ediliyor.

Son dönemlerde ise, doğu bölgesinde IŞİD ve Taliban militanları arasında sık sık çatışmaların yaşandığı, bazı bölgelerde halkın Taliban ve IŞİD çatışmalarından dolayı evlerini bırakıp güvenli bölgelere kaçtığı bildiriliyor.

Afganistan'da bulunan ABD güçleri tarafından son günlerde IŞİD'e yönelik İHA ile düzenlenen saldırılarında da ciddi artış görülüyor.

Geçen hafta da, ülkenin Nangarhar kentinde ABD güçlerinin İnsansız Hava Aracı (İHA) ile düzenlediği saldırı sırasında, IŞİD'in Afganistan'daki iki numaralı adamı olarak bilinen Gul Zaman öldürülmüştü. Aynı günde Nangarhar kentinin Açin ilçesinde düzenlenen bir diğer İHA saldırısında ise 49 IŞİD militanı yaşamını yitirmişti.

 

banner53
Yorumlar (0)
22
kapalı
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?