Afrika'da 'Siyah İsrail' projesi

İsrail'in Sudan ve Eritreli göçmenleri para ve silah karşılığında Uganda'ya yollamayı planlaması, ''Afrika'da Siyah İsrail mi kurulacak?'' şüphesinin doğmasına sebep oldu

Afrika'da 'Siyah İsrail' projesi

İsrail'in Eritre ve Sudan'dan gelen 50 bin göçmeni tekrar Uganda'ya sınır dışı edeceği açıklandı. İsrail İçişleri Bakanı Gideon Sa'ar Eritre ve Sudan'ın dışındaki ülkelerle bu göçmenlerin kabul edilmesi konusunda anlaşma yaptıklarını duyurdu.

İsrail bu Afrikalıların çoğunun iş arayarak bölgeyi yoksullaştıran yasadışı göçmen olduğunu savunuyor. Bu insanların çoğu ise aslında siyasi sığınma hakkı arıyor. Göçmenlerin 2006'dan bu yana Mısır sınırını geçerek İsrail'e geldikleri belirtiliyor.

İsrail Yabancı İşçiler Komitesi Başkanı Michal Rozin ise Uganda'nın bu göçmenleri kabul eden ülkeler arasında olduğunu söyledi. Sol kanat Meretz Partisi'nden olan Rozin, İsrail ile Uganda'nın para ve silah karşılığında anlaştıkları iddialarını da gündeme getirdi.

Diğer yandan göçmenlerin Sudan ve Eritre'ye hayati riskleri olduğu gerekçesiyle gönderilmedikleri iddia edildi.

İsrail'in Uganda'ya yollayacağı göçmenler Siyonist Yahudilerin tarihteki Uganda planını tekrar akıllara getirdi.

SİYONİZMİN UGANDA PLANI

Uganda planı, Doğu Afrika'daki İngiltere sömürgelerinin bir kısmının Yahudilere yurt olarak verilmesini içeren bir plandı. Öneri ilk olarak 1903'te Britanya Koloni Sekreteri Joseph Chamberlain tarafından Theodor Herzl'in siyonist grubuna yapıldı. Plan bugünkü Kenya'daki Mau Platosunun bir kısmını içine alıyordu. Fakat Siyonist Yahudiler yerleşmek için daha sonra Filistin'i tercih etmişti.

Kaynak: Worldbulletin.net

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2013, 15:03
banner53
YORUM EKLE

banner39