banner39

Afrikalı göçmenler Netanyahu'nun hedefinde

İsrail'de yabancılar arasında suç oranı yüzde 2.04 iken, İsrailliler arasında yüzde 4.99..

Ortadoğu 25.05.2012, 13:41 25.05.2012, 13:41
Afrikalı göçmenler Netanyahu'nun hedefinde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu illegal yollardan İsrail'e girenler " Yahudi devletinin güvenliğini ve kimliğini tehdit ediyor" sözleri ile ülkesindeki mülteci ve göçmenler konusundaki tartışmayı yeniden alevlendirdi.

Netanyahu, Bakanlar Kurulu toplantısında, " Kaçak göçmenleri engellemezsek 60 bin olan problem 600 bin olur, 'demokratik Yahudi devletimizin varlığı' tehlikeye girer. Göçmenler konusu çok önemli, sosyal yapımızı tehdit ediyor." dedi.

Netanyahu'nun göçmen yorumu, "suç oranlarının arttığını ve güney Tel Aviv'de Afrikalıların yaşadığı bölgede işlenen iki tecavüz olayını içeren medya raporunun" ardından geldi.

Öte yandan İsrail polis sözcüsü Micky Rosenfeld, genel suç oranının düştüğünü bildirdi. 

Ordu Radyosu'na açıklama yapan İsrail İçişleri Bakanı Eli Yishai ise, " Göçmenlere neden iş imkanı sağlayacağız. Politikacılar da dahil kadın kalplilerden usandım. İş sahibi olan göçmenler İsrail'e yerleşir, çocuk sahibi olur ve ardından yüz binlercesi gelir, Siyonist rüyamız son bulur" sözleri ile polis şefini eleştirdi. Yishai ayrıca, sınırdışı edilmeyi bekleyenlerin en kısa zamanda hapsedilmesi ve ülkelerine yollanmaları çağrısı yaptı.

İSRAİLLİLER GÖÇMENLERDEN DAHA FAZLA SUÇ İŞLİYOR

Netanyahu'nun ve Yishai'nin iddialarının aksine, polisin, Göçmen İşçiler Yardım Hattı'nına dayandırarak açıkladığı verilere göre, İsrail'de yabancılar arasında suç oranı yüzde 2.04 iken, İsrailliler arasında yüzde 4.99

İsrail'e sadece 2010 yılında yüzde 60'ı Eritreli geri kalını Sudanlı yaklaşık 13 bin 500 insan kaçak yollardan girdi. İnsan hakları örgütlerinin rakamlarına göre İsrail'e 2005'ten beri 50 binden fazla sığınmacı ve göçmen girdi.

İsrail, kaçak insan, uyuşturucu ve silah girişinin engellemek için Sina çölüne 180 km'lik çelikten bariyer inşa ediyor. Ayrıca Tel Aviv'in kaçak göçmenler ve sığınmacılar için inşa ettiği 11 bin kapasiteli dünyanın en büyük gözaltı merkezi bu yılın sonuna tamamlanıyor.

İsrail, Yahudi dininden olan Afrikalıları insan gücü ihtiyacını karşılamak için istihdam ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?