Afrikalı göçmenler Tel Aviv sokaklarında İsrail'i protesto ediyor

Yaklaşık 10 bin Afrikalı göçmen bugün Tel Aviv'de sokağa döküldü, göçmenler İsrail'den iltica istediklerini ve İsrail'in keyfi olarak hapse attığı Afrikalıları serbest bırakmasını istediklerini söylüyor

Afrikalı göçmenler Tel Aviv sokaklarında İsrail'i protesto ediyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail'de sığınmacı olarak bulunan yaklaşık 10 bin Afrikalı bugün Tel Aviv sokaklarında yürüyüş yaptı. Gözstericiler İsrail'den iltica hakkı istiyorlar. 

Protestocular taleplerini İsrail'deki Fransa, İtalya, Kanada, Amerika ve Almanya büyükelçiliklerine de ulaştırdıkları mektupla taleplerini dile getirdiler. İsrail, kaçak yollarla gelen Afrikalıları istemediğini belirtirken, yeni çıkardıkları bir yasayla sebep göstermeksizin Afrikalıları bir yıl boyunca tutuklayabileceklerini açıkladı.

İsrail'in çıkardığı bu yasaya tepkili olan Afrikalı göçmenler, İsrail'in keyfi olarak tutukladığı ve hapishanelerde beklettiği Afrikalıları serbest bırakmasını istedi. Afrikalılar daha iyi şartlarda yaşayabilmek için İsrail'e iltica ettiklerini, İsrail'in kendilerini sınır dışı etmesini ve hapse atmasını istemediklerini söylediler.

İsrail'de yaklaşık 60 bin Afrikalı göçmen kayıtsızolarak yaşıyor. İsrail göçmenlere mülteci statüsü vermeye yanaşmıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2014, 17:40
banner53
YORUM EKLE

banner39