banner39

Ahmed Şefik'e olumsuz cevap

Mısır eski Başbakanı Şefik'in siyasete dönebileceğini açıkladı, Ulusal Kurtuluş Cephesi, Şefik ile ittifak yapmayı reddetti.

Ortadoğu 09.04.2013, 20:32 09.04.2013, 20:32
Ahmed Şefik'e olumsuz cevap

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'da sol ve liberal eğilimli partileri bünyesinde barındıran Ulusal Kurtuluş Cephesi (UKC), eski Mısır Başbakanı Ahmed Şefik ile ittifak yapmayı reddetti.

Ahmed Şefik'in önceki gün AA aracılığıyla, Mısır'a dönüp siyaset yapma ve UKC ile koalisyon düşündüğü yönündeki açıklamalarına UKC'li liderlerden tepki geldi.

UKC liderlerinden Vahid Abdulmecid AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Cephe, Şefik'in grubuyla ittifak kurmayı reddediyor. Çünkü Cephe, hiçbir koşulda değişmeyecek ilkeler üzerine kurulmuştur" dedi.

Abdulmecid, "En iyisi Şefik'in siyaseti bırakmasıdır, çünkü bu alanda varlığının bir faydası yok. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendisine oy verenlerin şahsına oy vermediğini bilmesi gerekir. Mısırlılar Mursi'ye oy vermemek için Şefik'e oy vermek zorunda kaldılar" diye konuştu.

UKC'nin Seçimler Komitesi Sözcüsü Mahmud el-Alaylı, "Bu aşamada UKC'nin önceliği herhangi bir tarafla ittifak kurmak değildir. Mısırlılar siyasette Şefik'i de Mursi'yi de görmek istemiyor" ifadelerini kullandı.

El-Kerame Partisi Başkanı Muhammed Sami ise, "Şefik daha önce eski rejim için çalıştı. UKC'nin onunla ittifak yapacağını düşünmüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Birleşik Arap Emirlikleri'nde yaşayan Hüsnü Mübarek döneminin son Başbakanı Ahmed Şefik, "Yakında Mısır'a döneceğini" belirterek, Kahire'ye geldiğinde destekçilerinin kurduğu Vatan Hareketi Partisi'nin başına geçeceğini ve cumhurbaşkanlığı için erken seçim kararı alınması durumunda yeniden aday olacağını açıklamıştı.

Başbakanlık görevini devralmadan önce Sivil Havacılık Bakanı olan Ahmed Şefik, kanuna aykırı yerleşim birimi ve arazi elde etme ile Sivil Havacılık Bakanlığı'nda mali yolsuzluk yapmak suçlarından yargılanıyor.

Cumhurbaşkanlığına aday olan Ahmed Şefik, seçimin ikinci turunda Muhammed Mursi ile yarışmıştı. Şefik, yüzde 48,7 oranında oy almıştı.
    
   

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?