banner39

Ahmedinejad, Hamaney'in kapısını çalacak

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, müttefiki Meşai'nin adaylık başvurusunun reddedilmesine üzerine konsey kararını Hamaney'e götüreceğini açıkladı

Ortadoğu 21.11.2013, 18:23 22.05.2013, 16:48
Ahmedinejad, Hamaney'in kapısını çalacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, müttefiki İsfendiyar Rahim Meşai'nin cumhurbaşkanlığı adaylığının Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından veto edilmesine sonrası kararı dini lider Ayetullah Hamaney'e götüreceğini açıkladı.

Ahmedinejad, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, Meşai hakkındaki karar için, "Bence dini lider Hamaney ile ilgili hiçbir problem olmayacak. Dini lider ile son ana kadar bu konunun arkasında olacağım" dedi.

Problemin çözüleceği konusunda ümitli olduğunu belirten Ahmedinejad, kendisini ve Meşai'yi destekleyenlerden sabırlı olmalarını isteyerek, "Velayet-i Fakih kurumunun olduğu bir ülkede sindirilmeye çalışan bir kişinin hakları, bu aşamada çiğnenemez" dedi.

Ard arda iki dönem cumhurbaşkanı seçilen Ahmedinejad, seçim kanununa göre üçüncü kez aday olamayacağı için halefi olarak gördüğü başdanışmanı ve dünürü Meşai'yi destekliyordu.

Ahmedinejad, Meşai'yi "dindar, hakkaniyetli ve ehil bir kişi" olarak tanımlamıştı.
Bazı milletvekilleri, İçişleri Bakanlığı'na adaylığını sunarken Meşai'ye eşlik eden Ahmedinejad'ı seçim yasasına aykırı davranmakla eleştirmiş ve hakkında soruşturma açılmasını talep etmişti.

Üyelerinden bir kısmını dini lider Hamaney'in atadığı Anayasayı Koruyucular Konseyi, cumhurbaşkanlığı seçimi için başvurusunu onayladığı adayların listesini açıklamış ve 686 kişiden sadece 8'ine onay vermişti.

Konsey, aralarında eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani ve eski Dışişleri Bakanı Menuçehr Muttaki'nin de bulunduğu 678 adayı veto etmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?