banner39

Ahmedinejad: İran artık nükleer bir güç

Ahmedinejad, İran İslam Devrimi'nin 34. yıl dönümü kutlamalarında halka hitap etti, ''Bugün artık nükleer bir gücüz'' diye konuştu.

Ortadoğu 21.11.2013, 18:23 10.02.2013, 16:29
Ahmedinejad: İran artık nükleer bir güç

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, müzakere talebinde bulunan ABD'nin öncelikli olarak İran halkına doğrulttuğu silahı kenara bırakması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, İran İslam Devrimi'nin 34. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde Tahran'daki Azadi Meydanı'nda toplanan yüz binlerce kişiye hitap etti.
Konuşmasında iç ve dış gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ahmedinejad, Washington yönetiminin müzakere talebine cevap verdi.

Müzakerenin karşılıklı saygı ve adalet esasına göre olursa bir anlam ifade edeceğini belirten Ahmedinejad, ABD'ye hitaben, ''Silahınızı İran halkına doğrultmaktan vazgeçerseniz, ben kendim sizinle müzakere masasına otururum'' dedi.

Ahmedinejad, devrimden beri zorba güçlerin, İran halkının gelişmesini ve kalkınmasını önlemek için her türlü baskı, yaptırım ve tehdide başvurduğunu, ancak onların yenilgiye uğradığını söyledi.

''Hiçbir güç İran halkının hedeflerine ulaşmasını engelleyemez'' diyen Ahmedinejad ''Halkımız zerre kadar dahi olsa haklarından vazgeçmeyecek'' ifadesini kullandı.

İran'ın nükleer güç olmasının da engellenmek istendiğini hatırlatan Ahmedinejad, ''Bugün artık nükleer bir gücüz'' diye konuştu.

Ahmedinejad, Batılı ülkelere çağrıda bulunarak nükleer konuda da en iyi yolun müzakere ve diyalog olduğunu vurguladı.

İnsanlığın barış ve adalet özlemlerinin kötü yönetimlerden dolayı bir türlü gerçekleşmediğini anlatan Ahmedinejad, hiç kimsenin mevcut durumdan razı olmadığını kaydetti.

Ahmedinejad, zorba ve sömürgeci güçlerin karmaşık ekonomik yapılarla diğer milletlerin servetlerini yağmaladıklarını, onların paralarını kendi ceplerine indirdikleri görüşünü dile getirdi.

"SİYONİSTLER ÇIKMAZ SOKAKTA"

''Emperyalistler ve kültürsüz siyonistler çıkmaz sokakta hareket ediyorlar ve artık yolun sonuna gelmişler'' diyen Ahmedinejad, komünizmin çöktüğünü, kapitalizmin de günlerinin sayılı olduğunu ifade etti.

Ahmedinejad, konuşmasının bir bölümünde de devrimle birlikte bilim ve teknoloji başta olmak üzere birçok alanda büyük atılımlar yapıldığını söyledi.

Yakın bir gelecekte 36 bin kilometre irtifada uzaya yeni bir uydu göndereceklerini kaydeden Ahmedinejad, uzaydan herkese dostluk ve barış mesajı yollayacaklarını belirtti.

Birlik ve beraberlik çağrısında da bulunan Ahmedinejad, 14 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de halkın sandık başına giderek kendi aydınlık geleceğine karar vereceğini ve en iyi adayı seçeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, konuşmasının sonunda devrimin yıl dönümünü kutladı ve törenlere kitleler halinde katılarak yeni bir destan yarattığını belirttiği halka teşekkür etti.

Kaynak: AA

Yorumlar (1)
hakan 10 yıl önce
Allah akıl fikir versin iran'a. ahmedinecad' ın da bir farkı kalmıyor yaptığı açıklamalarıyla. bir öyle konuşuyor bir böyle konuşuyor hangi safta olduğu belli değil.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?