banner15

AİHM, çocuk gözaltısından Rusya'yı mahkum etti

AİHM, 12 yaşında davranışsal bozukluk yaşayan çocuğun 30 gün gözaltında tutulmasından dolayı Rusya’yı mahkum etti

AİHM, çocuk gözaltısından Rusya'yı mahkum etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) temyiz davalarına bakan Büyük Dairesi, davranışsal bozukluk yaşayan 12 yaşındaki bir çocuğun 30 gün gözaltında tutulmasından dolayı Rusya’ya verilen mahkumiyet kararını onadı.

AİHM, "Rusya’nın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin işkence ve kötü muamelenin yasaklanması ile ilgili 3. maddesini, özgürlük ve güvenlik hakkı ile ilgili 5. maddesini, adil yargılanma hakkının 6. maddesini ihlal ettiğine" hükmetti.

Rusya karar gereği, başvuru sahibine mahkeme masrafları da içinde olmak üzere 9 bin 400 avro maddi tazminat ödeyecek.

2006 yılındaki başvuru ile ilgili olarak AİHM’in ilgili dairesi 2013 yılında Rusya’nın insan hakları ihlalinde bulunduğuna hükmetmişti. Rusya’nın bu kararı temyiz etmesinin ardından, dava 2014 yılında Büyük Daire’ye sevk edilmişti.

Büyük Daire bugünkü gerekçeli kararında, "yaşı küçük çocuğun uzun süre gözaltında tutulması, gözaltı süresince gerekli tıbbı yardımın verilmemesi ve adil bir duruşma yapılmamasından" dolayı Rusya’yı yine suçlu buldu.

Ivan Blokhin isimli 1992 doğumlu genç, 2005 yılında 12 yaşında iken 9 yaşındaki başka bir erkek çocuğa yönelik gasp suçundan Rusya’da gözaltına alınmıştı. Mahkeme, bu gencin, 30 gün boyunca yaşı küçük suçlular için inşa edilen gözaltı merkezinde tutulmasını kararlaştırmıştı.

Genç çocuğun velayetini elinde bulunduran dedesi, yerel mahkemelere yaptığı itirazların reddedilmesinin ardından 2006 yılında AİHM'e başvurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2016, 19:30
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48