banner15

AK Parti'nin zaferine dünyadan tebrikler

Hamas ve Suriyli muhalif gruplar AK Parti'nin tek başına iktidar olması sebebiyle birer tebrik mesajı yayımladı, seçim sonuçları Kosova ve IKBY'de de ilgiyle takip edildi

AK Parti'nin zaferine dünyadan tebrikler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriyeli muhalif gruplar, 1 Kasım genel seçiminde AK Parti'nin başarısını sevinçle karşılayarak, tebrik mesajları yayımladı. 

1 Kasım genel seçiminde AK Parti'nin başarısı Suriye muhalefetinde memnuniyetle karşılandı. 

12 muhalif grup yayımladıkları ortak yazılı açıklamada, son dönemde Ortadoğu'da yaşanan hassas gelişmeler nedeniyle AK Parti'nin Türkiye'deki seçimi kazanmasının önemi olduğunu ifade etti. Sultan Murat Tümeni, Şam Cephesi, 101. Birlik, Mücahiddin Ordusu, Sahva Birlikleri, Fırka el Vasat, Festakim Birliği, Zafer Ordusu, Sukur el Cebel, Festakim Keme Umir, Fursan el Hak ve 13. Birlik, ortak mesajlarında ayrıca "Tüm ülkeleri Suriye devrimine yardımcı olmaya çağırıyoruz" ifadesine yer verdi.

Muhalif gruplardan İslam Ordusu, Şam Kolordusu ve Birinci Alay ise ayrı olarak yayımladıkları mesajlarında, Türkiye'nin bölgede istikrarın sağlamasına yönelik örnek tutumunun devamını dileyerek, AK Parti'nin tek başına iktidar oluşunu kutladı. 

HAMAS'TAN TEBRİK

Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, seçim sonuçlarından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu tebrik etti.

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, "Meşal'in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu'nu arayarak, Türkiye'deki demokrasi şöleni nedeniyle tebriklerini ilettiği" belirtildi. Meşal'in görüşmede Türkiye'de  ilerlemenin, güvenliğin ve istikrarın artması, Türk halkına, Filistin davası başta olmak üzere ümmetin davalarına hayır getirmesi temennilerinde bulunduğu kaydedildi.

KUZEY IRAK

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nde de seçimler yakından takip edildi, Rudaw kanalının yanı sıra yeni açılan K24 de gece boyu Türkiye seçimleri ile ilgili yayın yaptı. Ancak burada HDP'nin oylarının düşmesi ve nedenleri üzerine daha çok konuşuldu.

KDP sözcülerinden biri Rudaw canlı yayınında AK Parti'yi başarısından ötürü kutladı. KDP Dış İlişkiler sorumlusu Hemin Hawrami ise Twitter'da HDP'yi barajı geçtiği için kutladı ve "bu sonuçların çözüm sürecine olumlu etki etmesini dilediğini söyledi.

KOSOVA

Türkiye’deki seçimler Balkan ülkeleri genelinde olduğu gibi Kosova’da da yakından takip edildi. Sandıkların açılmasıyla, seçim sonuçlarını an be an takıp eden Kosovalılar, sandıkların tamamının açılmasıyla birlikte, AK Parti’ye destek vermek için sokaklara döküldü. Tarihi şadırvan meydanında toplanan vatandaşlar, tek basına iktidar olan AK Parti’ye destek sloganları attı.

Soğuk havaya aldırış etmeyen Kosovalı vatandaşların ellerinde, Türkiye ve Kosova bayraklarının yanı sıra, AK Parti bayrakları da dalgandı.

Şadırvanda yapılan gösterilerin ardından, vatandaşlar Tas Köprü’den başlayarak, Prizren sokaklarında destek yürüyüşü gerçekleştirdi. Ayrıca arabalarına Türkiye ve Kosova bayraklarını asan Prizrenliler şehir turu attı.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2015, 11:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35