banner39

Akçakale'deki 'rehine ve takas' bekleyişi sürüyor

IŞİD'in elindeki iki rehinenin serbest bırakılacağı yönündeki bilgi üzerine çoğunluğu Japonlardan oluşan gazetecilerin, Akçakale Gümrük Kapısı önündeki bekleyişi sürüyor

Ortadoğu 29.01.2015, 12:06 29.01.2015, 12:30
Akçakale'deki 'rehine ve takas' bekleyişi sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

IŞİD'in elindeki Ürdünlü pilot ve Japon gazetecinin serbest bırakılacağı bilgisi üzerine gazetecilerin dünden bu yana Akçakale Gümrük Kapısı önündeki bekleyişi sürüyor.

Dün Ürdün Hükümeti'nin IŞİD'in alıkoyduğu Ürdünlü pilot Muaz el-Kesasibe'ye karşılık, Ürdün'de terör suçundan tutuklu bulunan Sacide er-Rışavi'nin takas edilmesine hazır olduğunun duyulmasının ardından çoğunluğu Japonların oluşturduğu gazeteciler, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine geldi. Ürdün İletişim Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Muhammed Mumani ise, Ürdün'de hapiste tutulan ve Kesasibe'nin karşılığında serbest bırakılması istenen Sacide Rişavi'nin halen ellerinde olduğunu açıkladı. IŞİD'in elindeki Japon rehine Kenji Goto Jogo, internette yayınlanan ses kaydında Rişavi'nin serbest bırakılmaması durumunda Ürdünlü pilot Kesasibe'nin öldürüleceğini açıkladı.

Geceye kadar bekleyişini sürdüren basın mensupları, Japon gazetecinin gelmemesi üzerine, Şanlıurfa il merkezine dönüp geceyi orada geçirdiler. Basın mensupları, sabah yeniden Akçakale Gümrük Kapısı önüne gelerek Japon gazeteciyi beklemeye başladı.

Bu arada gümrük kapısında toplanan ve ülkelerine gitmek için yetkililerden izin isteyen bir grup Suriyeli ise geçiş için izin bekliyor.

PİLOT'UN AİLESİ TÜRKİYE'DEN YARDIM İSTEDİ

Suriye'de uçağının düşmesi sonucu IŞİD tarafından esir alınan 26 yaşındaki Ürdünlü pilot Muaz Safi Kesasibe'nin ailesi, Türkiye'nin Amman'daki büyükelçiliğine bir mektup yazarak, Türk yetkililerden pilotun bırakılması için arabuluculuk etmesini istemişti.

Aile yazdıkları mektupta Türkiye'nin soruna ciddi bir şekilde müdahale etmesini ve IŞİD'le sürdürülen müzakerelerde rol oynayarak, oğullarının serbest bırakılmasını sağlamaları için yardım etmelerini istedi.
Ürdün hükümetinin sözcüsü Muhammed Mumani, esir pilotun serbest bırakılması karşılığında, IŞİD'in pazarlık talebi doğrultusunda ülkede 'terör' suçlamasıyla tutuklu bulunan Sacide Rişavi'yi serbest bırakmaya hazır olduklarını belirtti. Esir alınan pilotun babası Yusuf Kesasibe, Ürdün hükümetinin oğluna karşılık istenen siyasi tutukluları serbest bırakmasını istedi.

RİŞAVİ ÜRDÜN'DE TUTUKLU

IŞİD'in serbest bırakılmasını istediği Sacide Rişavi, 2005 yılında Ürdün'de bir saldırı girişimi nedeniyle tutuklanmıştı. IŞİD'e karşı koalisyonun düzenlediği hava saldırıları kapsamında yaptığı görev esnasında Ürdün Hava Kuvvetlerine ait F-16 savaş uçağı Suriye'nin Rakka kentinde düşmüştü.

Uçağın pilotu Muaz Kesasibe fırlatma koltuğu sayesinde kurtulmuş ancak IŞİD'e esir düşmüştü. IŞİD, turuncu elbise giydirilen ve dizleri üzerine çökmüş Japon rehineler Haruna Yukawa ve Kenji Goto Jogo'nun görüntülerini ise 20 Ocak'ta yayınlamıştı.

Görüntülerde, arkasında çöl, elinde bıçak, üstünde siyah kıyafeti ile İngiliz John olarak tanınan IŞİD üyesi, İngilizce konuşarak, Japon hükümetinin Ortadoğu'dan 8 bin 500 km uzaklıkta olduğu halde ABD öncülüğündeki koalisyona 'destek vermesini' eleştiriyordu.

Rehinelerin hayatlarına karşılık Japon hükümetinden fidye olarak '200 milyon' dolar istenen videoda , fidyeyi ödemek için 72 saat süre tanınmıştı. IŞİD iki gün önce, 200 milyon dolar fidye istediği iki Japon rehineden Haruna Yukawa'yı öldürdüğü iddiasıyla bir video yayınlamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü