banner15

Alman dergisinin Nusra röportajı düzmece olabilir

Alman Focus dergisinin Nusra komutanı olduğu iddia edilen bir kişi ile yaptığı röportaj inandırıcı bulunmadı

Alman dergisinin Nusra röportajı düzmece olabilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Alman Dergisi Focus’un adını Adını Fetih el Şam olarak değiştiren El Nusra’nın komutanı olduğu iddia edilen Abu al-Ezz kod adlı kişi ile yaptığı röportaj inandırıcı bulunmadı.

Röportajda Abu al-Ezz kod adlı kişi ABD'nin örgüte başta BGM-71 TOW tanksavar füzeler olmak üzere çok sayıda silah gönderdiğini iddia ediyor. Jürgen Todenhöfer imzalı röportajda ABD, Rusya ve BM tarafından terör örgütü olarak kabul edilen El Nusra'ya silah verilmesine herhangi bir örgütün aracılık edip etmediği sorusuna örgüt komutanı olduğu iddia edilen kişi, “Füzeler, doğrudan bize verildi. Amerikalılar bizim yanımızda" cevabını veriyor.

Ancak röportajda yüzü kapalı olan komutanın El Nusra ile ilgisi olmadığı, daha önce hiç adının duyulmadığı ve örgüt adına eylemlerde bulunmadığı ifade edilerek röportajın düzmece olabileceği kaydediliyor.

Öte yandan komutan olduğu iddia edilen kişinin sol elinin orta parmağına altın şövalye yüzüğü takması da söz konusu kişinin El Nusra ile ilgisi olmadığının işareti olarak kabul ediliyor. Selefi eğilimi olan Nusra’nın yöneticilerinin altın yüzük takmasının gerçekçi olmadığı belirtiliyor.

Amerikan yönetimi, El Kaide'den ayrıldığını ve ismini değiştirdiğini açıklayan El Nusra'nın kendileri için hala terör örgütü olduğunu vurgulamıştı.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2016, 12:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatih el-Cevlani
Fatih el-Cevlani - 3 yıl Önce

Hangi Nusra komutanı altın yüzük kullanır ki ? Cevlani yüzünü gösterirken bu niye saklıyor ? Yalan, yalan...

banner39

banner36

banner37

banner35