banner39

Alman istihrabatı: Suriye kimyasal saldırı yapabilir

Alman dış istihbaratı Suriye'nin kimyasal silah potansiyelini birkaç saat içinde saldırıya hazır hale getirilebileceğini bildirdi

Ortadoğu 17.12.2012, 11:13 17.12.2012, 11:28
Alman istihrabatı: Suriye kimyasal saldırı yapabilir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman haftalık dergi 'Spiegel'de yeralan bir habere göre Esad rejimi elinde bulundurduğu kimyasal silahları bir saat içinde kullanıma hazır hale getirebilir. Dış istihbarattan sorumlu Federal Haber Alma Servisi BND Başkanı Gerhard Schindler'in geçen hafta gizli bir toplantıda Suriye'nin 1000 ton kimyasal gaz bulundurduğunu söylediği bildirildi. Bu miktarın 700 tonunu sarin, kalanını da hardal ve VX gazları oluşturuyor.

BND kaynak gösterilerek verilen habere göre Esad'a bağlı bazı komutanlar, muhaliflere karşı kimyasal silah kullanılmasını emrettiler, ancak kimyasal silah kullanılması için herhangi bir hazırlık yapıldığına dair somut bir bilgi henüz bulunamadı.

Uydulardan elde edilen görüntüler konusunda ise BND, Suriye'nin muhaliflerin depoların yakınlarındaki taarruzlarına karşı kimyasal silah depolarını güvenlik altına alma çalışmaları yaptığı yönünde yorumladı. Ancak Esad rejiminin kimyasal silah kullanmak istemesi halinde, bunu 4 ile 6 saat içinde yapabileceği bildirildi.

Alman dış istihbaratındaki bilgilere göre Suriye'nin 1000 kadar balistik roketi bulunuyor ve gerektiğinde bunları deneyebilir. BND, geçen hafta başında Suriye'nin Halep'i hedef alarak dört skud roketi ateşlediğini, ancak bunların hepsinin de şehrin çok uzağına düştüğünü belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?