Alman siyasetçilerden Merkel'e Türkiye eleştirisi

Alman siyasetçiler Merkel'i, AB'yi Türkiye'nin 'şantajına' maruz bırakmakla suçluyor.

Alman siyasetçilerden Merkel'e Türkiye eleştirisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Alman siyasetçiler hafta sonu yaptıkları açıklamalarda Başbakan Angela Merkel'in Avrupa'yı göçmen krizi konusunda Türkiye'ye aşırı bağımlı bir hale getirerek, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından şantaja karşı hassas bırakmakla suçladı.

Avrupa Birliği'nin (AB) terör yasasında değişiklik yapması isteklerini reddeden Türkiye, Cuma günü yaptığı bir açıklama ile yasadışı göçmenlerin Avrupa'ya ulaşmasını engellemesi karşılığında vizesiz seyahat sağlamayı öngören anlaşmaya yönelik görüşmelerin çıkmaza girdiğini ve AB'nin anlaşmayı kurtarabilmek için "yeni bir formül" üretmesi gerektiğini açıkladı.

Geçtiğimiz yıl Almanya'ya bir milyondan fazla mültecinin gelmesini sağlayan politikalarından dolayı popülaritesinde düşüş yaşayan Angela Merkel, Mart ayında imzalanan anlaşmada görüşmelere öncülük etmişti. Mülteci sayılarında bu yıl keskin bir düşüş yaşansa da Merkel muhafazakar müttefiklerinden eleştiri almaya devam ediyor.

ANKARAYA BAĞLI OLMAK TEHLİKELİ

Merkel'in Hristiyan Demokratlar (CDU) partisinin müttefiklerinden Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) lideri Horst Seehofer, "Türkiye ile görüşmelere karşı değilim fakat bence Ankara'ya o kadar bağımlı olmak tehlikeli" dedi. Seehofer, Welt am Sonntag'a (WamS) yaptığı açıklamada Türkiye ile yapılan anlaşmanın göçmen karşıtı Almanya İçinm Alternatif (AfD) partisine desteği artırdığını belirtti. AfD anketlerde yüzde 15 civarlarında oya sahip görünüyor.

Yine aynı gazeteye açıklama yapan sol parti Linke'den Sahra Wagenknecht, Merkel'in anlaşmayı Avrupalı ortaklarını dahil etmeden görüştüğünü söyledi.

Wagenknecht, "Başbakan o yüzden Avrupa'nın otoriter Türk rejiminin ve insan haklarını ezmek için kendini oldukça güçlenmiş hisseden Erdoğan'ın şantajlarına hassas bir duruma gelmesinden sorumludur" dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2016, 11:21
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35