Almanya Erbil'e askeri eğitim kampı kuracak

Almanya, Erbil'de askeri eğitim merkezi kurmayı planlıyor

Almanya Erbil'e askeri eğitim kampı kuracak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Alman hükümetinin, IŞİD'e karşı mücadeleye verdiği desteği güçlendirmeyi ve Erbil'de askeri eğitim merkezi kurmayı planladığı bildirildi. 

Alman Haber Ajansı'nın (DPA) Meclis Savunma Komisyonu üyesi milletvekillerine dayandırdığı haberde Savunma Bakanı Ursula von der Leyen'in Alman hükümetinin Erbil'de askeri eğitim merkezi kurmayı, ayrıca Bağdat yönetimi öncülüğünde savaşan Irak ordusuna eğitim vermeyi ve üst rütbeli Alman askerleri Irak'taki komuta kademesine yardımcı olmaları için bölgeye göndermeyi gözden geçirdiğini söylediği belirtildi. 

N24 haber kanalı da Irak'ın kuzeyindeki Kürt, Hristiyan ve Yezidi savaşçılara eğitim verilmesinin değerlendirildiğini ve bu kapsamda Almanya'nın öngörülen 8-12 askeri eğitim merkezinden birini kuracağını kaydetti. 

ABD'nin İŞİD'e karşı mücadelede müttefik ülkelere daha fazla girişimde bulunmaları için yaptığı çağrı, Almanya Bakanlar Kurulu'nda ele alınmıştı.

IŞİD ile mücadele kapsamında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) yaklaşık 70 milyon avro değerinde askeri teçhizat ve malzeme göndermeyi hedeflediğini belirten Almanya, ilk aşamada 4 bin G3 piyade tüfeği, 4 bin p1 tipi tabanca, 20 Milan tipi tanksavar, 120 bazuka, 20 MG 3 makineli tüfek, 50 sinyal tabanca, 5 bin el bombasının yanı sıra 15 seyyar mutfak, 75 çadır, 170 kişisel sıhhi yardım malzemesi ve araçların göndereceğini açıklamıştı.

Almanya, eylül ayında da yaklaşık 9 bin 500 parçadan oluşan koruyucu yelek, kask, mayın arama dedektörleri, gece görüş gözlüğü, telsiz ve metal dedektörleri IKBY'ye göndermişti.

Ülkeye getirilen 32 Peşmergeye Bavyera eyaletinde silahların kullanımıyla ilgili eğitim verilmiş ve aralarında özel paraşütçü komandoların da bulunduğu 13 asker, Peşmergelere eğitim vermeleri için Erbil'e gönderilmişti. 

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2014, 13:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35