banner15

Almanya, Irak'taki 50 çalışanını tahliye etti

Almanya, Kuzey Irak'ta bulunan Siemens firması çalışanlarını, Bağdat hükümeti ile işbirliği yaparak, IŞİD milislerinin kontrolünde bulunan bölgeden kurtardı. Alman medyası ise, işçiler kurtulana kadar konuyla ilgili herhangi bir haber yapmadı

Almanya, Irak'taki 50 çalışanını tahliye etti

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Almanya , Kuzey Irak ’ta bulunan Siemens firması çalışanlarını, Bağdat Hükümeti ile işbirliği yaparak, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü üyelerinin kontrolünde bulunan bölgeden kurtardı.

Spiegel Online’ın haberine göre, sekizi Alman vatandaşı olmak üzere 50 işçinin Irak ordusuna ait bir helikopter ve Siemens firması tarafından tahsis edilen bir uçakla, Bağdat’ın 200 kilometre kuzeyinden alındığı Alman Dışişleri tarafından da doğrulandı.

ALMAN MEDYASI HABER YAPMAKTAN KAÇINDI

IŞİD üyelerinin bölgeyi kontrol altına alması üzerine, Beyci kenti yakınlarındaki bir santralde saklanan işçilerin hayatlarını tehlikeye atmamak için, Alman medyasının bugüne kadar konuya ilişkin haber yapmaktan özenle kaçındığı öğrenildi.

Alman Dışişleri Bakanlığı’nın yoğun diplomatik çabası sonucu Irak merkezi hükümetinin devreye girdiği ve Irak ordusuna ait bir helikopterle Siemens işçilerini geçtiğimiz pazar günü tehlikeli bölgenin dışına çıkarıldığı kaydedildi.

Geçtiğimiz günlerde Alman Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak, Alman vatandaşlarının tehlikeli bölgeleri terk etmesini istemişti. Kuzey Irak’ta yaklaşık bin dolayında Alman vatandaşının daha bulunduğu belirtiliyor. 

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 15:49
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48