banner39

Almanya'dan ABD askerinin sığınma talebine ret!

ABD'nin Irak işgalinde savaş suçu işlenmesinden çekinerek Almanya'dan siyasi sığınma hakkı isteyen Andre L. Shepherd adlı askerin iltica başvurusu Münih İdari Mahkemesi'nce reddedildi. Almanya, Türkiye'deki 15 Temmuz darbe girişimine karışan subayların sığınma başvurularını değerlendirmeye almıştı

Ortadoğu 19.11.2016, 16:14 19.11.2016, 16:23
Almanya'dan ABD askerinin sığınma talebine ret!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin Irak işgalinde savaş suçu işlenmesinden çekinerek Almanya'ya kaçan Andre L. Shepherd adlı askerin iltica başvurusunu Almanya'nın Münih İdari Mahkemesi de reddetti. Geçtiğimiz yıllarda Andre L. Shepherd, iltica başvrusu yapmış, kabul edilmeyince Almanya'ya karşı dava açmıştı.

İngilizce yayın yapan Zet Online gazetesinin haberine göre, Münih İdari Mahkemesi, ABD ordusundan kaçan Andre L. Shepherd'in Almanya'ya sığınma talebini reddetti. M 25 K 15.31291 dosya numaralı davada hakimler, Shepherd'in askerden kaçışının, Irak'ta savaş suçu işleyeceği korkusundan kurtulmak için yeterli olmadığı ileri sürerek, kaçmak yerine ordu içinde başka hukuki yollara başvurabileceğini iddia etti.

Shepherd, 2004 yılında Irak savaşına katılmış ve savaş helikopteri teknisyeni olarak görev almıştı. Helikopterlerle savaş suçu işlendiğini düşünen Shepherd, daha sonra ABD'nin Almanya'daki askeri üssünde görev almıştı. Ancak tekrar Irak'a gönderilmek istenen Shepherd, ordudan kaçmış ve 2008 yılında Almanya'dan sığınma talep etmişti.

TÜRKİYE'YE KARŞI İKİRCİLİKLİ TAVIR

Bu olay, son günlerde Almanya'ya sığınan Türk diplomat, memur ve askerlerin durumunu akla getirdi. Almanya darbe girişimine karışan Türk subayların sığınma başvurularımnı değerlendirmeye almıştı. Darbe girişimi sonrası kaçan Türk subaylar için yarın da NATO genel sekreteri Türkiye'ye gelerek, bir çözüm yolu arayacak

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?