banner39

Amerikan karşıtı afişler geri dönecek

İran'ın muhafazakar isimleri Tahran Belediyesi'nin kaldırdığı ABD karşıtı afişlerin yeniden asılacağını söyledi, "Kimse Yezid'le müzakere istemez" dedi

Ortadoğu 29.10.2013, 14:09 29.10.2013, 14:09
Amerikan karşıtı afişler geri dönecek

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Tahran caddelerini süsleyen 'Büyük şeytan Amerika' pankartlarının illegal oldukları gerekçesiyle kaldırılmasının ardından, ülkenin muhafazakarları afişlerin geri döneceği sözü verdi.

Reformcu gazeteler tarafından eleştirilen posterler, P5 +1 ülkeleri ile İran arasında Cenevre'de yapılan görüşmelerin hemen ardından asılmıştı.

Kaldırılan afişler arasında İran ve ABD arasında yürütülen müzakereleri eleştiren bir pankart ve ABD'nin devrim öncesi büyükelçilik olarak kullandığı binada asılan büyük afiş de var.

Tahran Belediye Sözcüsü Hadi Ayyazi, başkentin birçok noktasında bulunan ABD karşıtı afişlerin kaldırılacağını söylemiş, gerekçe olarak illegal olmalarını göstermişti. Fakat ülkedeki çok sayıda gazeteci ve yazar, ABD ile yapılan müzakerelerde ilerleme sağlanabilmesi adına bu adımın atıldığını düşünüyor.

Muhafazak kesimin temsilcilerinden Kayhan editörü Huseyin Şeriatmadari, reklam panolarının kaldırılmasını eleştirirken, sertlik yanlısı Mashregh panoların "müzakerelerde Amerikan pozisyonunun doğru tasviri" olduğunu yazdı.

ABD'nin "masada ne kadar diplomatik olursa olsun, arka planda şiddet ve silah kullandığını" savunan Mashregh, buna örnek olarak Obama'nın iki ülke arasında tarihi bir adım diye adlandırılan Rouhani ile telefon görüşmesinden sonra, hemen İsrail Başbakanı Netanyahu ile bir araya gelmesini ve İran'a karşı askeri seçeneğin masada olduğu imasını hatırlattı.

"Billboardlar için dönecek" başlıklı bir başka makalede ise posterlerin kaldırılması için Tahran belediyesi yetkilileri üzerinde İran müzakere ekibinin baskı kurduğu iddia edildi.

"Yezid'le müzakere"

Makalede ABD ile yürütülen görüşmeler eleştirilirken, reklam panolarının Aşure anmaları sırasında geri döneceği iddia edildi. Yazıda şu ifade kullanıldı:

"Biz reklam panolarının tümünü asmadık ve Aşure sırasında, tüm şehir 'Hüseyin' diye bağırdığında hiç kimse Yezid ile müzakere etmek istemeyecek. Panolar şehre dönecek, biz asla Yezid ile bir kazan-kazan sonucuna ulaşmayacağız."

Rouhani yönetimi yetkilileri İran ve Batı arasındaki görüşmelerin ir "kazan-kazan" çözümü getireceğinde ısrarlı...

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?