banner39

'Amerika'nın eline düşmeyin'

Ahmedinecad, Davutoğlu ile görüşmesinde "Amerikalılar, kendi hedefleri olan Siyonist rejimi kurtarmak adına, Şiilerle Sünniler; Alevilerle Alevi olmayanlar, Türklerle Kürtler arasında savaş çıkarıyor." dedi.

Ortadoğu 13.07.2011, 09:58 13.07.2011, 09:58
'Amerika'nın eline düşmeyin'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Tahran'da dün İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüştü. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki görüşmeye basının görüntü almasının ardından devam edildi. Görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası konuların ele alındığı öğrenildi. İran haberajansı ISNA'nın haberine göre Ahmedinejad, Türkiye'yi, "ABD ve İsrail'in Arap dünyasındaki komplolarına" karşı uyardı. Ahmedinejad'ın Davutoğlu ile görüşmede şu ifadeyi kullandığı bildirildi: "Tüm Amerikalılar kendi ekonomik çıkarlarını ve Siyonist rejimi (İsrail) kurtarmayı düşünüyor. Onların planlarının arkasına takılmamak konusunda dikkatli olmalıyız. Tüm devletler Siyonist rejimin faaliyetlerini sınırlama konusunda ellerinden geleni yapmalı, aksi halde bu onlar için siyasi intihar olur. Yabancılar, bölge ülkelerinin iç işlerine karışırsa tüm ülkeler zarar eder. Bölge halkı buna izin vermemeli. Düşmanlar, İranve Türkiye'nin yakın ilişkisinden endişeli çünkü onlar bu yakınlığı kendi çıkarları aleyhine görüyor. İki ülke birlikte kendi ve bölge halklarının çıkarları için büyük işler yapabilir."

BİRBİRİMİZE DÜŞÜRÜYORLAR

Ahmedinejad, yazılı açıklamasında ise şu ifadeleri kullandı: "İran, Suriye ve Türkiye aynı ailenin üyeleridir; birinin başına bir şey gelirse, sorunu ailenin tümü çözmelidir. Bölge ülkeleri, kendilerini Amerikalıların eline düşürmemeli. Amerikalılar, kendi hedefleri olan Siyonist rejimi kurtarmak adına, Şiilerle Sünniler; Alevilerle Alevi olmayanlar, Türklerle Kürtler arasında savaş çıkartıyor." Dışişleri Bakanı Davutoğlu ise görüşmede, "İslam dünyasının özel bir buhrandan geçmekte olduğunu" anlatırken, "Bu şartlarda İran ve Türkiye'nin sorumluluğu çok ağır. İran bölgede etkin bir ülke ve Ortadoğu'daki sorunların çözümü için İran İslam Cumhuriyeti'nin bu etkin kapasitesinden yararlanılmalı" diye konuştu.

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?