banner39

Amerika'nın İsrail'e askeri yardımında son günler

İsrail, Amerika'dan alacağı askeri yardım anlaşmasına son şeklini vermek için önümüzdeki hafta Washington'a bir ziyaret gerçekleştirecek

Ortadoğu 30.07.2016, 16:32 30.07.2016, 16:32
Amerika'nın İsrail'e askeri yardımında son günler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'den İsrail'e şimdiye kadar yapılmış en büyük güvenlik yardımı hazır.

ABD ve İsrail şimdiye kadar hiçbir ulusa yapılmayan ölçüde büyük bir güvenlik pkaeti yardımı için askeri anlaşmaya hazırlanıyor. 10 yıllık bir sürede 40 milyar dolar rakamlarla ifade edilen askeri yardım paketi anlaşmasında son aşamaya gelindi.

Üst düzey bir İsrailli yetkili görüşmelerin gelecek hafta sonuçlanacağını öne sürdü. Yetkili Washington Post'a yaptığı açıklamada, anlaşmanın son halini belirlemek üzere İsrail'den üst düzey bir yetkilinin gelecek hafta Washington'a bir ziyaret gerçekleştirmesinin beklendiğini açıkladı. Anlaşmanın "mümkün olduğunca çabuk" sonuçlanması için çalışılacağını belirtti.

İsrail'in ABD yönetimine füze savunma sistemleri için ek finansman istediği belirtildi.

ABD'nin İsrail'e vereceği bu ek yardımla yıllık askerî yardım miktarı dört milyar dolara ulaşmış olacak.

ABD'nin nükleer enerji konusunda İran'la anlaşmasına karşılık İsrail yönetimi kendi güvenliğinin artırılması amacıyla kendisine yapılacak yıllık askerî yardım miktarının 4,5 milyar dolara çıkarılmasını talep etmişti.

İsrail yönetimi, ABD'den yardım alan 150 devlet arasında en fazla yardım alan yönetim statüsünde yer alıyor. Yapılan yardımların önemli bir kısmını da askerî yardımlar oluşturuyor.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?