banner39

Amnesty: İsrail bu yıl 55 Filistinli öldürdü

Uluslararası Af Örgütü'nün dün açıklanan raporunda İsrail ordusunun Filistinliler'e yönelik şiddetine dikkat çekildi

Ortadoğu 24.05.2012, 12:30 24.05.2012, 13:15
Amnesty: İsrail bu yıl 55 Filistinli öldürdü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uluslararası Af Örgütü 2012 yıllık raporunu açıkladı, dünya çapında insan hakları ihlalleri ayrıntılı olarak ele alındı.

Dün açıklanan raporda İsrail askerlerinin Batı Şeria'daki göstericiler ve Gazze'de sivillere karşı "aşırı, bazen de öldürücü" şiddet kullandığı kaydedildi. İsrail'in Filistinlilere karşı politikalarını sert şekilde eleştiren örgüt, İsrail askerlerinin bu yıl 11'i çocuk olmak üzere Batı Şeria ve Gazze'de 55 sivili öldürdüğünü bildirdi.

Raporda İsrailli yetkililerin abluka uygulanmasına devam etmesi ile Gazze Şeridi'nde yaşanan insani krizi tırmandırdığına, Batı Şeria'daki Filistinliler'in hareket özgürlüğünün kısıtlandığına da dikkat çekildi.

Utanç Duvarı inşaatının Filistin topraklarında yapıldığını hatırlatan rapor, yerleşimler için arazi gasbının uluslararası hukukun ihlali olduğunu belirtti.

İsrail'in Batı Şeria'da Filistinlilerin evlerini ve diğer tesislerini yıkmaya devam ettiği, Negev çölünde de çok sayıda köyde evlerin yıkıldığı anlatıldı.

Rapora göre, İsrail saldırıya uğrayan Filistinlilerin haklarını koruma konusunda başarısız. Af Örgütü, üç Filistinli'nin geçen yıl yerleşimciler tarafından öldürüldüğünü, suçluların cezalandırılmadığını bildirdi

Raporda Filistinliler'i süresiz hapseden İsrail politikası da eleştirildi. İsrail hapishanelerinde tutulan binlerce Filistinli'nin haklarında hiçbir yargı kararı olmadığı hatırlatılan raporda, tutuklulara yönelik işkence ve diğer kötü muameleler aktarıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?