banner39

Amr Musa, Mübarek'in koltuğuna göz kırpıyor

Amr Musa adaylığını resmen açıklamadı ama Mısır'da yapılması beklenen cumhurbaşkanlığı seçimleri için 'kampanyaya' başladı

Ortadoğu 08.03.2011, 07:48 08.03.2011, 07:48
Amr Musa, Mübarek'in koltuğuna göz kırpıyor

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa (74), resmen açıklamasa da bu yılın ikinci yarısında Mısır'da yapılması beklenen cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylık sinyali vermeye başladı.

Mısır'da yayınlanan Masr el Yom gazetesine konuşan Musa, eski patronu Hüsnü Mübarek için ise 'onunla çalışmak kolay değildi.' ifadelerini kullandı. Geçtiğimiz perşembe günü Ahram gazetesi tarafından açıklanan bir kamuoyu yoklamasında muhtemel bir adaylığı durumunda Musa, eski Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu başkanı Muhammed el Baradey'e açık fark atıyor.

Seçimlerde aday göstermeyeceğini daha önce açıklayan Müslüman Kardeşler'in de Musa'yı destekleyebileceği belirtiliyor. Mısır'ın önde gelen muhalif gazetelerinden Masr el Yom'a konuşan Musa, Mısır ekonomisinin serbest piyasa ve sosyal adalet temelleri üzerinde ilerlemesi gerektiğini ifade ediyor. Mısır'ın son yıllarda izlediği ekonomi politikalarının geniş halk kitlelerine bir faydasının dokunmadığının altını çizen Musa, dışişleri bakanlığı yaptığı dönemde emredilen ve emre itaat eden bir kişi olarak çalışmadığını da öne sürüyor.

2001 yılına kadar 10 yıl boyunca Mısır dışişleri bakanlığı görevini yürüten Musa, özellikle Filistin konusunda İsrail'i sert bir dille eleştirmesinden dolayı Arap dünyasında popüler bir isim haline gelmişti. Musa, Davos'daki 'one minute' krizi sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın arkasından salonu terk etmediği için eleştirilere maruz kalmıştı.

Kaynak: Zaman

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?