banner39

Amr Musa'dan İsrail'e yeşil ışık!

Musa, Mısır‘da cumhurbaşkanı seçilmesi halinde İsrail ile devam eden ikili ilişkilerin olumlu seyretmesi yönünde siyaset izleyeceğini açıkladı

Ortadoğu 09.03.2011, 12:22 09.03.2011, 12:22
Amr Musa'dan İsrail'e yeşil ışık!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Mısır‘da cumhurbaşkanı seçilmesi halinde İsrail ile devam eden ikili ilişkilerin olumlu seyretmesi yönünde siyaset izleyeceğini açıkladı.

İsrail’de yayın yapan Jarusselam Post Gazetesi’nin haberine göre Musa, dün yaptığı açıklamada Mısır’ın dış politikasının sil baştan düzeltilemeyeceğinin altını çizdi ve komşu ülkeler ile olan ilişkilerde ve dış politikada ‘macera’ aramadıklarının altını çizdi.

Musa, Mısırlıların İsrail’e bakışına dikkat çekerek “Eğer Mısırlılar İsrail’i bir devlet olarak görmüyorsa kendi kendimize şaka yapmış oluruz” dedi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, resmen açıklamasa da bu yılın ikinci yarısında Mısır'da yapılması beklenen cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylık sinyali vermeye başladı.

Amr Musa, Mübarek'in koltuğuna göz kırpıyor

Mısır'da yayınlanan Masr el Yom gazetesine konuşan Musa, eski patronu Hüsnü Mübarek için ise 'onunla çalışmak kolay değildi.' ifadelerini kullandı. Geçtiğimiz perşembe günü Ahram gazetesi tarafından açıklanan bir kamuoyu yoklamasında muhtemel bir adaylığı durumunda Musa, eski Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu başkanı Muhammed el Baradey'e açık fark atıyor. Seçimlerde aday göstermeyeceğini daha önce açıklayan Müslüman Kardeşler'in de Musa'yı destekleyebileceği belirtiliyor. Mısır'ın önde gelen muhalif gazetelerinden Masr el Yom'a konuşan Musa, Mısır ekonomisinin serbest piyasa ve sosyal adalet temelleri üzerinde ilerlemesi gerektiğini ifade ediyor. Mısır'ın son yıllarda izlediği ekonomi politikalarının geniş halk kitlelerine bir faydasının dokunmadığının altını çizen Musa, dışişleri bakanlığı yaptığı dönemde emredilen ve emre itaat eden bir kişi olarak çalışmadığını da öne sürüyor.

2001 yılına kadar 10 yıl boyunca Mısır dışişleri bakanlığı görevini yürüten Musa, özellikle Filistin konusunda İsrail'i sert bir dille eleştirmesinden dolayı Arap dünyasında popüler bir isim haline gelmişti. Musa, Davos'daki 'one minute' krizi sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın arkasından salonu terk etmediği için eleştirilere maruz kalmıştı.

Yorumlar (0)
23
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?