banner39

Amr Musa'nın 'Yahudi bağlantısı' iddiası

Mısır başkanlık yarışındaki adaylar hakkında ortaya atılan iddialar başkanlık kampanyasını etkilemeye devam ediyor. Mısır basınında çıkan son iddia Amr Musa'nın Yahudi üvey annesi ve İsrail'de yaşayan üvey bir kardeşi olduğu.

Ortadoğu 06.04.2012, 12:52 06.04.2012, 12:52
Amr Musa'nın 'Yahudi bağlantısı' iddiası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'da internet sitelerinde yer alan ve Mısır'da devlet başkanlığı seçimlerinde önemli adaylardan biri olan Amr Musa hakkında ortaya atılan 'Yahudi bağlantısı' haberleri yarışı etkileyecek gibi görünüyor. 

Sosyal ağlar ve çeşitli haber sitelerinde Amr Musa 'nın babasının Yahudi kökenli bir kadınla evlendiği, üst düzey Mısırlı politikacının bu evlilikten doğan ve adını değiştirerek İsrail'de yaşayan bir erkek kardeşi olduğu iddiaları yer aldı.

Haberlere göre, Arap Birliği eski genel sekreteri olarak görev yapan Mısır dışişleri bakanı Musa'nın babası, Yahudi kökleri olan sanatçı Rakia İbrahim ile evli.
Haberlerde ayrıca Musa'nın kardeşinin İsrail'de yaşadığıo ve adını Ali Ilai olarak değiştirdiği de iddia ediliyor.

Bu arada, Musa'nın seçim kampanyasını yürütenlerbu iddialardan kaynaklanan zararı azaltmak için çalışıyor.

Bu haberleri yalanlayan Musa'nın ekibi, iddiaların arkasındaki kişilere karşı yasal işlem başlatma tehdidinde bulundu.

"YAHUDİ DEĞİL HRİSTİYAN"

Kampanya merkezinden yapılan açıklamada, "Musa'nın aynı anne-babadan doğan tek çocuk olduğu, o dokuz yaşındayken babasının öldüğü ve bu yüzden Amr Musa'nın askerlikten muaf olduğu" bildirdi.

Açıklamada, Musa'nın "bir Yahudi değil, Fransız Hıristiyan bir kadından Pierre adında bir üvey kardeşi olduğu" da belirtildi.

Bir süre önce de Selefiler tarafından desteklenen Hazem Salah Ebu İsmail'in annesinin Amerikan vatandaşı olduğu, bu yüzden İsmail'in aday olamayacağı iddia edilmişti.

Ebu İsmail, annesinin Yeşil Kart sahibi olduğunu, Amerikan vatandaşı olmadığını açıklamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü