Amude Sineması faciası 53. yılında

Suriye'de 53 yıl önce bugün, çocukların film izlediği sırada çıkan ve 283 kişinin yandığı yangın hala aydınlatılamadı

Amude Sineması faciası 53. yılında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'nin Amude şehrinde 13 Kasım 1960 tarihinde 500 kadar ilkokul çocuğunun film izlediği sırada bir sinemada çıkan yangında 283 kişi yanarak can vermişti.

O dönem Fransızlara karşı bağımsızlık mücadelesi veren Cezayir'e destek amacıyla Amude'deki ilkokullarda bir sinema etkinliği düzenlendi ve katılım zorunlu tutuldu. İddialara göre şehrin 120 kişi kapasiteli tek sinemasına çoğunluğu Kürtlerden oluşan 500 çocuk dolduruldu ve film gösterimi başladı. Filmin ortasında perdede başlayan yangın kısa sürede tüm salona sıçradı ve 283 çocuk yanarak hayatını kaybetti.

Amude Sineması faciası 53 yıldır tazeliğini koruyor ve aradan geçen onca yıla rağmen yangının çıkış sebebi ile ilgili bir ipucu elde edilemedi. Çoğu hayatında ilk defa sinemayı gören 283 çocuk alevler arasında yanarak can verirken onlarcası yaralandı.

Facia, ardından onlarca soru işareti bıraktı. Sinemadaki teknisyenlerden hiçbirinin ölmemesi ve ciddi bir soruşturma açılmaması yangının bilinçli olarak çıkarıldığı iddialarını sürekli taze tuttu.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2013, 17:04
banner53
YORUM EKLE

banner39